Jeżeli pomnażasz swoje oszczędności na lokatach bankowych, szukasz atrakcyjnych ofert, ewentualnie miejsca na tymczasowe przechowanie pieniędzy lub jesteś konserwatywnym inwestorem to być może zainteresuje Cię, alternatywne do lokat bankowych, rozwiązanie finansowe. Mam tu na myśli fundusze pieniężne.
Fundusz pieniężny jest niedoceniony
Fundusz pieniężny jest niedocenionym i mało popularnym rozwiązaniem finansowym. Dzieje się tak z kilku powodów:
– pierwszy to taki, że samo słowo fundusz kojarzy się inwestorom zazwyczaj tylko i wyłącznie
z ryzykownymi funduszami akcyjnymi;
– drugi – banki i firmy pośrednictwa finansowego rzadko polecają tego typu fundusze, ponieważ zarabiają na nich znacznie mniej w porównaniu z innymi rozwiązaniami inwestycyjnymi;
– kolejny to, że każdy rozumie na czym polega lokata bakowa, natomiast nie każdy wie w co inwestuje i jak działa fundusz inwestycyjny;
– ostatni powód to, że ludzie albo poszukują gwarancji jakie daje lokata albo podejmują ryzyko
i oczekują w zamian większych potencjalnych zysków
Fundusze pieniężne pozwolą osiągnąć stopę zwrotu najwyżej nieznacznie wyższą niż lokata bankowa. Mają swoje wady, ale także mnóstwo korzyści dla inwestora.
Ja inwestuję znaczną część środków, które muszę mieć „pod ręką” oraz te, które tymczasowo przechowują do czasu znalezienia atrakcyjnej średnio i długo terminowej inwestycji, właśnie
w funduszach pieniężnych.
Różnice pomiędzy lokatą a funduszem
Różnice są następujące:
– Wybierając lokatę z góry wiesz jaką otrzymasz stopę zwrotu i kiedy lokata się kończy. Problem
z lokatami to taki, że te atrakcyjne są na przykład tylko na trzy miesiące, dla nowych klientów banku czy do z góry określonej niewielkiej kwoty. W przypadku funduszu przyszłą stopę zwrotu można
z dużą pewnością oszacować. Nie jest ona gwarantowana. Natomiast plusem jest to, że do funduszu możesz wpłacić dowolnie kwoty na dowolny czas.
– Fundusz pieniężny to coś znacznie więcej niż lokata. Fundusz inwestuje środki swoich klientów
w lokaty bankowe oraz m.in. w obligacje skarbowe, korporacyjne, bony skarbowe czy certyfikaty depozytowe.c
– Twoje pieniądze trzymane na lokacie objęte są gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego do kwoty 100 000 EUR w ramach jednego banku. Miej na uwadze, że BFG to nie studnia bez dna.
W ostatnim roku po upadku kilku SKOKów i banków spółdzielczych, BFG dokonał największych wypłat w historii…
– Kiedy inwestujesz swoje pieniądze w funduszu pieniężnym nie masz gwarancji. Nie oznacza to wcale, że jako inwestor musisz podjąć ponadprzeciętne ryzyko. Fundusz pieniężny to najbezpieczniejszy z funduszy, charakteryzuje się wysoką płynnością i bezpieczeństwem powierzonych środków. Niemniej jednak musisz pamiętać, że przy wyborze funduszu pieniężnego należy zachować ostrożność i zwrócić szczególną uwagę na zaangażowanie funduszu w obligacje korporacyjne. Im jest większe tym ryzyko funduszu podwyższone.
– W poszukiwaniu atrakcyjnych lokat być może otwierasz konta w nowych bankach, musisz pamiętać o terminach zakończenia już otwartych i ciągle angażować swoją uwagę poszukiwanie nowych. Natomiast fundusze pieniężne możesz z łatwością nabyć przez dobre internetowe platformy funduszy. Będziesz miał wtedy dostęp do co najmniej kilkunastu funduszy pieniężnych. Przez taką platformę nabywasz jednostki uczestnictwa funduszu oraz szybko je odkupujesz. W trzy dni robocze zainwestowane pieniądze wrócą na Twoje konto.
– Wybierając lokatę czy fundusz pieniężny pamiętaj o podatku od zysków kapitałowych. Ma to znaczenie jeżeli inwestujesz na dłuższy czas. Jeżeli odnawiasz lokatę to płacisz podatek od zysków kapitałowych i przy kolejnej lokacie inwestujesz środki po opodatkowaniu. Jeżeli natomiast wybrałeś fundusz to podatek płacisz na końcu inwestycji. Przy założeniu, że lokata i fundusz osiągnęłyby taki sam wynik oraz w trakcie inwestycji w fundusz odnawiałbyś co najmniej raz lokatę to finalnie zapłacisz mniejszy podatek wybierając fundusz.
Podsumowując, fundusz pieniężny może być bardzo wygodnym zamiennikiem lokaty bankowej. Nadaje się także jako pierwsze rozwiązanie inwestycyjne dla osób, które nigdy nie mały do czynienia z funduszami i inwestowaniem. Pozwala osiągnąć, z wysokim prawdopodobieństwem, zysk podobny lub większy od atrakcyjnej lokaty bankowej. Co więcej wybór funduszy pieniężnych pozwoli Ci oszczędzić czas spędzony na ciągłym poszukiwaniu korzystnych depozytów.
Pamiętaj także, że wybierając fundusze nie musisz od razu rezygnować z lokat. Naturalną rzeczą jest, że żeby się do czegoś przekonać należy wcześniej spróbować.