Inwestowanie pasywne nie jest łatwe. Na początku trzeba niestety przyjąć dużą dawkę wiedzy, dzięki której uzyskasz pewność, że to co robisz ma sens. Na szczęście, na rynku inwestycyjnym działają robodoradcy, którzy ułatwiają cały proces inwestowania, od budowy portfela inwestycyjnego po zarządzanie portfelem w trakcie trwania inwestycji. Ostatnio na polskiej scenie inwestycyjnej pojawił się Portu – czeski robodoradca z imponującą ofertą. Dzięki temu artykułowi poznasz szerokie możliwości inwestycyjne czeskiego robodoradcy, a także dowiesz się jak działa Portu, jakie są opłaty oraz jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa.
Robodoradca premium
Na moim blogu znajdziesz recenzje każdego robodoradcy, który działa na polskim rynku. Mam poczucie, że byłem jedną z pierwszych osób w Polsce, która zaczęła szerzej mówić o usługach robodoradztwa. Było to bowiem już w 2020 roku. Poznałem ofertę ETFmatic, Finax, czy Aion Bank, który później przejął ETFmatic, a teraz szczegółowo analizuję Portu. To robodoradca, który pod względem funkcjonalności i oferty bije na głowę wcześniej wymienionych konkurentów. Nie twierdzę, że jest to najlepszy robodoradca, gdyż to zależy od Twojej sytuacji finansowej oraz od tego z jakiej usługi finalnie skorzystasz. Mam na myśli to, że zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą Portu, gdyż daje on możliwości jakich nie znajdziesz u innych europejskich robodoradców.
Zaczynasz inwestowanie? Podejmij dziesiątki decyzji…
Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, to masz karkołomne zadania do wykonania. Musisz zbudować portfel inwestycyjny, a przy tym podjąć szereg bardzo ważnych decyzji. Powinieneś między innymi zdecydować które klasy aktywów umieścisz w portfelu i jak dużą część stanowić będzie każda z nich. Następnie postanowisz, które ETF-y będą reprezentowały akcje, obligacje czy inne wybrane przez Ciebie klasy aktywów. Należałoby również zrozumieć indeksy oraz nauczyć się sprawdzać ETF-y. To dużo mrówczej pracy, a do tego dochodzą jeszcze aspekty psychologiczne i szereg pułapek, na które może natrafić początkujący inwestor. Są to pułapki dotyczące opłat, podatków czy ryzyka związanego z każdą z klas aktywów. Jak już przejdziesz przez wspomniany proces i posiądziesz podstawową wiedzę, to przychodzi czas na zarządzanie portfelem. Czy można się tego nauczyć? Oczywiście, że tak. Jednakże z moich obserwacji wynika, że początkujące osoby zamiast działać, najczęściej kręcą się w kółko miesiącami, przerabiając znalezione w Internecie treści. Problemem są wykluczające się informacje, różne strategie i nieustanny brak pewności czy robi się wszystko dobrze. W końcu chodzi o inwestowanie ciężko zarobionych oszczędności.
Co zrobi dla Ciebie robodoradca?
Z rozwiązaniem wyżej wspomnianych problemów przychodzi robodoradca. Z Portu określisz swój horyzont inwestycyjny oraz akceptowane ryzyko. Otrzymasz także szereg podpowiedzi, ułatwiających wybór składu portfela. Następnie, na tej podstawie robodoradca ułoży dla Ciebie portfel inwestycyjny, do którego dobierze odpowiednie ETF-y i dokona ich zakupu. Do Ciebie należeć będą wyłącznie wpłaty. Reszta dzieje się automatycznie. Portu zarządza zbudowanym portfelem i monitoruje znajdujące się w nim ETF-y. Wyobraź sobie sytuację, że pojawił się tańszy ETF na S&P500, który znacznie lepiej śledzi indeks niż Twój obecny fundusz. Robodoradca podmieni go bez Twojego udziału. Jeżeli zastanawiasz się czy umieścić złoto w portfelu, to po określeniu poziomu ryzyka, dostaniesz od Portu odpowiedź rozwiewającą Twoje wątpliwości. Wciąż wybierasz własnoręczne inwestowanie poprzez rachunek maklerski? Kiedy postawisz na samodzielność, to nie ma co ukrywać, że jesteś skazany sam na siebie. Robisz wtedy to co chcesz i nie masz żadnych ograniczeń. Popatrz na robodoradcę jako „nakładkę” lub jak wolisz – interfejs na rachunek maklerski, który ułatwia Ci proces inwestowania. Robodoradcy, jak również Portu, to licencjonowane domy maklerskie, które ułatwiają inwestowanie. Co więcej, znani emitenci ETF-ów, tacy jak Vanguard czy BlackRock również posiadają usługi robodoradztwa. To trend, który rozwija się bardzo dynamicznie. Na podstawie badania przeprowadzonego w USA, klientem jest głównie najmłodsze pokolenie, które ceni sobie prostotę i możliwość mobilnego dostępu do zgromadzonych środków (Ilustracja 1).
Dwa rodzaje usług
Portu ma w swojej ofercie dwa rodzaje usług. Pierwsza to wcześniej wspomniane robodoradztwo, gdzie otrzymasz usługę budowy oraz zarządzania portfelem inwestycyjnym z funduszy ETF. Portu świadczy usługi robodoradztwa w ramach portfeli „Na Miarę” i „Odpowiedzialnych” portfeli. Drugi rodzaj usług to przyjmowanie zleceń, gdzie w ramach „Strategii tematycznych i własnych oraz „Portfela Crypto” Portu kupi dla Ciebie wybrane akcje, ETF-y lub produkty indeksowe dające ekspozycję na krypto. Ta usługa nie jest stricte robodoradztwem, ale zawiera elementy automatyzacji. Dlaczego to ważne? Każda ze wspomnianych usług ma inny charakter, umowę oraz inny poziom opłat. Piszę o tym, żebyś przy porównywaniu usług robodoradztwa wiedział, którą usługę wziąć pod uwagę.
Czytaj: ETF-y prosty przewodnik>>
Dla kogo jest robodoradztwo i od jakiej kwoty?
Każdy może zacząć inwestowanie przez Portu, gdyż minimalna wpłata to tylko 100 zł. Jeżeli jesteś osobą zajętą, która nie ma pasji do finansów, powinieneś zainteresować się robodoradcą. Warto także rozważyć Portu, gdy chcesz oszczędzać dla dziecka. Wspomniany portfel inwestycyjny będzie bardzo tanio zarządzany, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. Trzecim powodem przemawiającym za usługami Portu są opłaty, które wypadają korzystniej niż gdybyś inwestował samodzielnie.
Portu oraz WOOD & Company
Portu to marka firmy WOOD & Company, więc otwierając konto umowę zawierasz właśnie z tą czeską firmą. To biuro maklerskie z ponad 30-letnią historią i największym obrotem papierami wartościowymi na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma zarządza aktywami o wartości ponad 1,64 miliarda Euro. W ramach usługi robodoradztwa mają ponad 182 000 zarejestrowanych użytkowników.
Zakładanie konta
Z Portu możesz korzystać przez aplikację lub tradycyjnie przez stronę internetową. Przy zakładaniu konta jesteś dosłownie prowadzony za rękę. Zaczynasz od ankiety, celem określenia Twojego poziom ryzyka. Następnie przechodzisz test z bardzo podstawowej wiedzy odnośnie akcji, obligacji i ETF-ów. Założeniem jest sprawdzenie czy umiesz je odróżnić. Po teście od razu przechodzisz do projektowania Twojego portfela. Zaczynasz od wyboru czy ma być to portfel dla Ciebie czy dla dziecka. W kolejnym kroku określasz strukturę portfela, a to dokładnie omawiam w kolejnych paragrafach. Po wyborze portfela przesyłasz dwa skany dokumentów, dokonujesz wpłaty i gotowe.
Dostępne portfele oraz strategie inwestycyjne
Podczas konfiguracji portfela system prowadzi Cię krok po kroku. Na początku zwykle staniesz przed wyborem portfela „Na Miarę” lub „Strategie własne i tematyczne”. Jeżeli nie masz doświadczenia wybierz portfel „Na miarę”. Składa się on z zagranicznych funduszy ETF lub opcjonalnie z produktów ETC. Po założeniu konta oraz wypełnieniu dodatkowej ankiety dostępny będzie trzeci portfel, a mianowicie Portfel „Crypto”, dzięki któremu uzyskasz ekspozycję na kryptowaluty, przez produkty indeksowe (ETP, ETN).
Skład oraz ryzyko portfela „Na Miarę” jest ustalany automatycznie. Portu wyręczy Cię w tej trudnej decyzji. Jeżeli akceptujesz wysokie ryzyko, portfel będzie składał się głównie z funduszy ETF na światowe akcje oraz obligacje. Dwa procent każdego z portfeli stanowi gotówka. Służy ona do rozliczania opłat.
Jeżeli z ankiety wyniknie, że jesteś inwestorem konserwatywnym, w portfelu pojawi się także złoto oraz ETF na spółki rynku nieruchomości. Wspomniane klasy aktywów wyróżnią Portu spośród innych robodoradców. Pozostali, dostępni dla polskiego inwestora robodoradcy, tacy jak ETFmatic, Aion Bank i Finax budują portfele wyłącznie z ETF-ów na akcje oraz obligacje. Tak jak już wspomniałem wcześniej, Portu zdecyduje za Ciebie czy umieścić złoto w portfelu, dzięki czemu zaoszczędzisz kilka godzin analizowania.
Decyzje Portu wynikają z Twojej ankiety inwestycyjnej. Na tej podstawie firma zdecyduje jakie maksymalne ryzyko możesz wziąć na siebie. Dostępne są portfele o poziomie ryzyka od jeden do dziesięciu. Natomiast w zależnie od Twojej odpowiedzi będziesz mógł wybrać portfele o ryzyku np. sześć i niżej.
Rebalancing i zarządzanie portfelem
W ramach portfeli Portu rebalancing jest automatyczny. W strategiach możesz go opcjonalnie włączyć na stałe lub wykonać równoważenie portfela jednorazowo. Czym jest rebalancing portfela? Najprościej rzecz ujmując, rebalancing oznacza utrzymywanie stałej kompozycji portfela w początkowo dobranym składzie, który jest optymalny dla celu i ryzyka portfela każdego inwestora. Wyjaśnię Ci to na prostym przykładzie. Załóżmy, że masz dwa ETF-y. Jeden akcyjny, stanowiący 50% i dugi obligacyjny, stanowiący kolejne 50% portfela. Jeżeli na rynku będzie hossa to część akcyjna zwiększy swoją objętość. Wtedy dzięki rebalansowaniu sprzedaje się drogie akcje i kupuje za to fundusz obligacyjny. Jeżeli na rynku będzie bessa, to proces jest odwrotny. Sprzedaje się obligacje, których powinno być więcej w portfelu i kupuje tańsze akcje. Jeżeli w portfelu jest osiem ETF-ów, to każdy na początku ma określoną wagę i rebalancing przywraca początkowe wagi instrumentów w portfelu. Jest wiele metod rebalancingu, a każdy z robodoradców, łącznie z Portu, ma swoją autorską metodę równoważenia portfela.
Odpowiedzialne inwestowanie (ESG)
Podczas konfigurowania portfela „Na Miarę” możesz zdecydować, czy chcesz wykorzystać tradycyjne ETF-y, czy ETF-y, które mają w portfelu spółki odfiltrowane pod kątem kryteriów ESG. Krótko mówiąc to spółki, które czynią dobro. Nie będziesz inwestował przykładowo w producentów czy dystrybutorów broni, alkoholu czy artykułów tytoniowych. Podobnie zostaną pominięte spółki, które zatruwają środowisko lub nie dbają o pracowników czy klientów. Skrót ESG pochodzi z języka angielskiego, a poszczególne litery oznaczają następujące kryteria:
E – Środowiskowy (ang. Enviromental). Chodzi o działalność, która ma nieszkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
S – Społeczny (ang. Social) To odpowiedzialne podejście przedsiębiorstw do swoich klientów oraz pracowników. Może to być wpływ na bezpieczeństwo pracowników, zdrowie lub ochronę danych klientów.
G – Ład korporacyjny (ang. Governance). W tym przypadku chodzi o uczciwość co do płaconych wynagrodzeń podatków czy publikowanych danych.
Według danych ze strony Portu inwestując w ETF-y ESG, nie tylko wspierasz spółki, które zostały sprawdzone zgodnie z powyższymi czynnikami, ale dajesz sobie także szansę na osiągnięcie w długim terminie wyższych stóp zwrotu. Dlaczego? Wynika to z symulacji na danych historycznych, ale pamiętaj, że nie ma gwarancji osiągnięcia zbliżonych wyników w przyszłości.
Obniżanie ryzyka w czasie
Jeżeli inwestujesz długoterminowo, to najprawdopodobniej jesteś w stanie zaakceptować duże ryzyko inwestycyjne. Duże ryzyko oznacza, jednakże wysokie zaangażowanie w akcje, które skutkuje znaczą zmiennością wyceny portfela. Akceptacja ryzyka spada natomiast wraz z wiekiem. Co więcej, szczególnie pod koniec inwestowania, nie można pozwolić sobie na znaczne straty, gdyż zostaje wtedy mało czasu na ich odrobienie. Rozwiązaniem tego problemu jest stopniowe zwiększanie obligacji w portfelu inwestycyjnym. W Portu, podczas konfigurowania portfela, możesz włączyć opcję „Rozsądne obniżanie ryzyka w czasie”. Na ilustracji nr 6 możesz zobaczyć sposób, w jaki zaprojektowane jest obniżenie ryzyka w portfelu. Portfel na 20 lat z poziomem ryzyka 10. Przez osiem ostatnich lat inwestycji ryzyko obniżane będzie z poziomu dziesięć do poziomu pięć.
Ile zarobiły portfele Portu
Być może zastanawiasz się, ile zarobiły portfele Portu. Na ilustracji nr 5 znajdziesz wyniki portfeli „Na Miarę”, a aktualne wyniki znajdują się tutaj. Pamiętaj jednak, że przeszłe wyniki nie gwarantują powtórzenia podobnych wyników w przyszłości. Na stronie publikowane są wyniki od 2013 roku oraz za krótkie – roczne, trzy oraz pięcioletnie okresy. Chce przez to powiedzieć, że jeżeli sprawdzisz wyniki po okresie dobrej koniunktury na rynku akcji, to mogą one zrobić na Tobie duże wrażenie, ale zawsze należy liczyć się z okresowym spadkiem wyceny.
Portfele tematyczne od Portu
Tak jak wspomniałem, oprócz portfela „Na Miarę” oraz „Crypto”, możesz wybrać również strategie „Tematyczne”. Czym są strategie tematyczne? To czternaście portfeli skupionych na konkretnym rynku pod kątem geograficznym (np. spółki amerykańskie), na wybranej klasie aktywów (np. złoto), na trendzie w gospodarce lub na wybranym faktorze (np. spółki dywidendowe). Przed inwestycją masz możliwość zajrzenia do wnętrza wybranego portfela, aby sprawdzić w co dokładnie inwestujesz. Jeżeli dobrze znasz i rozumiesz wybrany temat, to zdecydowanie rozsądniej będzie, jeśli potraktujesz go jako dodatek do głównego portfela, aniżeli samodzielny portfel.
Strategia tematyczna, w zależności od tematu jakiego dotyczy, może składać się z jednego lub z kilku ETF-ów. Przed inwestycją masz możliwość zajrzenia do każdego portfela, aby sprawdzić jego skład. Jeżeli uznasz to za stosowne, zawsze możesz podmienić lub dołożyć wybrany fundusz akcji lub ETF. Na ilustracji 8 możesz zobaczyć dwa przykłady strategii tematycznych „Liderzy dywidendowi” oraz „Sektory wzrostu”.
Samodzielna budowa portfela, czyli własne strategie
Portu daje Ci możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych akcji i ETF-ów, z których samodzielnie zbudujesz swój własny portfel inwestycyjny. Wystarczy, że określisz procentową alokację aktywów w wybrany papier wartościowy oraz czy ma być wykonywany rebalancing portfela. To opcja dla osób doświadczonych, które dobrze wiedzą co robią.
Inwestowanie w kryptowaluty z robodoradcą
W chwili pisania tego artykułu, Portu jako jedyny robodoradca umożliwia inwestowanie w kryptowaluty za pomocą produktów indeksowych. Są to produkty, które śledzą cenę wybranej kryptowaluty lub indeksu kryptowalut. Nie są funduszami, gdyż nie spełniają wymogu dywersyfikacji, a tokeny krypto nie są instrumentami finansowymi. Dostępne produkty to ETP (Exchange Traded Product), ETN (Exchange Traded Note) oraz ETC (Exchange Traded Currency). Są to rozwiązania, które działają jak obligacje. Nie płacą odsetek, a ich cena odzwierciedla cenę wybranej kryptowaluty lub koszyka kryptowalut. Wspomniane produkty różnią się formą prawną oraz stopniem zabezpieczenia. Część z nich posiada zabezpieczenie w postaci portfela kryptowalut, natomiast niektóre (najczęściej ETN) tego zabezpieczenia nie posiadają. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wybrane rozwiązanie, przeczytaj dokładnie kluczowe informacje dla inwestora (KID).
Zaletą produktów indeksowych na kryptowaluty jest to, że inwestujesz przez rynek regulowany. Emitenci podlegają ścisłym rygorom prawnym związanym z rynkiem kapitałowym. Jest także znacznie mniejsze ryzyko, że kryptowaluty zaginą, gdyż zwykle są przechowywane w portfelach odłączonych od Internetu. Co więcej, możesz odnieść korzyści podatkowe. Zyski i straty na poszczególnych instrumentach kompensują się, więc rozliczasz podatki zbiorczo ze wszystkich papierów wartościowych jakie posiadasz. Produkty crypto nie są pozbawione wad. Nie ma tutaj mowy o anonimowym zakupie kryptowalut. Ponosisz także opłaty pobierane od aktywów, tak jak w tradycyjnym funduszu inwestycyjnym. Wymiar opłat (TER) na rynku krypto wynosi od 0,75% do nawet 2,5% rocznie, w zależności od produktu. Z czasem prawdopodobnie opłaty będą spadać.
W Portu, w kryptowaluty inwestuje się oddzielnie tzn. nie łączy się produktów krypto z innymi portfelami opartymi o ETF-y oraz akcje. Na ilustracji numer 9 znajdziesz aktualną ofertę produktów na kryptowaluty w Portu.
ETF-y, akcje oraz produkty indeksowe dostępne w Portu
Portu ma najszerszą na rynku ofertę instrumentów finansowych. Z jednej strony daje to szerokie możliwości inwestycyjne, ale z drugiej może nieznacznie paraliżować inwestora. Osobiście uważam, że osoby początkujące powinny skoncentrować się na portfelu „Na Miarę”. Do momentu, w którym Portu weszło na polski rynek, każdy z robodoradców oferował portfele zbudowane wyłącznie z kilku tradycyjnych funduszy ETF (zwykle 8-10 ETF-ów na rynek akcji i obligacji). Na dzień 17.01.2023 Portu posiada w swojej w ofercie:
– 60 funduszy ETF (akcje, obligacje, surowce, złoto, smartbeta);
– 49 światowych akcji znanych firm (Np. Tesla, Nvidia, Pfizer, Porsche, Amazon czy Bank of America);
– 8 produktów kryptowalutowych (Np. Bitcoin, Ethereum, Cardano czy koszyk kryptowalut).
Na uwagę zasługuje fakt, że dostępne instrumenty finansowe są nazwane i opisane w bardzo intuicyjny i przyjazny dla inwestora sposób. Co więcej, każdy instrument można szczegółowo przejrzeć i zobaczyć jaki konkretnie ETF kryje się za jego nazwą. Dostępny jest także dokument KIID zawierający kluczowe informacje dla inwestora (Ilustracja 11).
W swoich portfelach „Na Miarę” Portu oferuje ETF-y w wersji akumulacyjnej, czyli takie, które reinwestują zyski w postaci dywidend lub kuponów z obligacji. Jeżeli zdecydujesz się na portfele tematyczne lub na samodzielną budowę portfela, to pojawią się także ETF-y dystrybucyjne, które wypłacają dywidendy. Ma to znaczenie pod kątem podatkowym, co rozwinę w dalszej części artykułu.
Lista akcji, ETF-ów oraz produktów crypto w Portu
Tutaj znajdziesz pełną ofertę akcji oraz ETF-ów.
Natomiast tutaj jest aktualna oferta produktów indeksowych na kryptowaluty.
Ile kosztuje Portu?
Zacznijmy od wyjaśnienia systemu opłat. Gdy korzystasz z usług robodoradcy, ponosisz dwie opłaty. Pierwsza pobierana jest przez usługodawcę, a druga przez emitentów funduszy ETF, znajdujących się w portfelu.
Portu pobiera tylko jedną opłatę wyrażoną w procentach w skali roku. Zakres opłat wynosi od 0,25% w przypadku portfela dla dzieci do 1,69% rocznie w przypadku własnych strategii. Opłata roczna jest pobierana w trybie miesięcznym, czyli 1/12 opłaty jest pobierana co miesiąc od średniego salda na rachunku.
W ramach portu możesz posiadać kilka portfeli z własnymi strategiami. Wtedy zaczynają obowiązywać poniższe plany cenowe (Ilustracja 13).
Jeżeli w ramach portfela inwestujesz w ETF-y, to tak jak wspomniałem, fundusze oraz emitenci produktów crypto pobierają opłaty z aktywów zawarte już w ich wycenie. Wspomniane opłaty wyrażone są we współczynniku opłat całkowitych. (TER ang. Total Expanses Ratio). Więcej o opłatach znajdziesz tutaj.
Co jest zawarte w opłacie za prowadzenie portfela pobieranej przez Portu:
– opłaty transakcyjne;
– opłaty za przewalutowanie;
– opłaty za przechowywanie papierów wartościowych.
Portu nie pobiera opłat za wpłaty, wypłaty oraz prowadzenie konta
Zniżki na opłaty od 20% do 40%
Dla każdego planu strategii mogą być naliczone zniżki od 20% do 40%. Zniżkę otrzymasz, jeżeli zadeklarujesz wpłaty przez określony czas. Im dłużej, tym większa zniżka (Ilustracja 14).
Możesz pomyśleć, że przecież nie znasz przyszłości, w związku z czym ciężko tak zadeklarować, czy będziesz w stanie oszczędzać pięć, siedem, dziesięć czy piętnaście lat. To zrozumiałe, ale proponuję Ci, żebyś wyszedł z innego założenia. Jeżeli sprecyzujesz sobie jakiś konkretny cel długoterminowy, jak np. przyszła emerytura, to będziesz dokładnie wiedział, ile masz czasu na oszczędzanie. Jeżeli zadeklarujesz piętnastoletni okres inwestowania, a okaże się, że po siedmiu latach będziesz musiał wypłacić część lub nawet całość środków, to Portu odda Ci Twoje pieniądze, gdyż one nigdy nie są zablokowane. W takiej sytuacji, wszystkie brakujące opłaty zostaną pobrane przed wypłatą Twoich zasobów, a co za tym idzie, finalnie poniesiesz tylko standardowe należności. Dlatego właśnie uważam, że warto poświęcić trochę czasu i określić cel oraz horyzont inwestycyjny, by przy okazji zyskać, czyli skorzystać ze zniżek.
Jak należy rozumieć opłaty?
Portu posługuje się takimi pojęciami jak portfele i strategie. Początkowo może to być lekko niejasne, ale jak zaraz się przekonasz, opłaty nie są trudne do zrozumienia.
Przy wyborze portfela „Na miarę” lub „Crypto” opłata wyniesie 1%. Następnie, deklarując ilość lat wpłacania pieniędzy do Portu, maksymalnie obniżysz opłaty do 0,6%. Jak już wiesz, im dłużej, tym większa zniżka. To tyle jeżeli chodzi o opłaty w portfelach.
Teraz załóżmy, że decydujesz się na inwestycję zbudowaną samodzielnie. Portu nazywa je strategiami, podobnie jak strategie tematyczne. Jeżeli wybierzesz portfel, który składa się maksymalnie z pięciu instrumentów (ETF-ów lub akcji) to zapłacisz 0,79%. Jeżeli natomiast włączysz usługę rebalancingu, to opłata wzrośnie do 1,19%. W ramach tej opłaty zyskasz możliwość rozszerzenia portfela do trzydziestu pozycji. Jeżeli dodatkowo, dla wybranej strategii, zdecydujesz się inwestować długoterminowo i zadeklarujesz piętnastoletni okres wpłat, to otrzymasz 40% zniżki i opłata w przypadku 5 instrumentów finansowych spadnie do 0,47%, a w przypadku posiadania usługi rebalancingu, spadnie do 0,71% rocznie. Opłaty poznasz w trakcie konfiguracji portfela. Rzuć okiem na wcześniejszą ilustrację nr 9.
Tak jak widzisz, w ramach Portu, możesz posiadać kilka różnych portfeli lub strategii i każda z nich może być obciążona innym wymiarem opłat. W czasie konfiguracji portfela będziesz wiedział, ile wynosi opłata dla Portu. Co więcej, robodoradca wskaże Ci także jaki jest średni współczynnik kosztów całkowitych (TER), pobierany z aktywów funduszy ETF w portfelu.
Użytkownik planujący inwestowanie z Portu może pomyśleć, że ciężko będzie określić koszty prowadzenia inwestycji. Nic bardziej mylnego. Po przejściu ankiety określającej profil ryzyka, od razu przechodzi się do procesu budowy portfela. Tutaj decydujesz, czy ma być to portfel „Na Miarę”, czy wybierasz strategię tematyczną, czy może budujesz inwestycję samodzielnie.
Tak jak już wspomniałem, wymiar opłat dla danej strategii przestawiany jest w trakcie konfiguracji, więc będziesz mógł sam zdecydować, czy wybierasz prostotę, czy bardziej złożony portfel. Z jednej strony portfel zbudowany samodzielnie może mieć wyższe opłaty. Z drugiej możesz je zmniejszyć do 0,47% rocznie, jeżeli zadeklarujesz piętnastoletni okres inwestycji. Co więcej Portu umożliwia inwestowanie w ułamkowe części akcji oraz ETF-ów. Co to oznacza? Przy niewielkiej kwocie np. 500 zł możesz regularnie nabywać pakiet akcji oraz ETF-ów. W przypadku tradycyjnego brokera nie będzie to możliwe. Po pierwsze jedna akcja może kosztować więcej. Po drugie każda transakcja to koszt. Jeżeli broker pobiera minimalne opłaty to zakup jednej akcji czy ETF-a za kwotę 500 zł staje się nieopłacalny.
Proponuję postawić na prosty portfel, który z czasem przyniesie Ci najprawdopodobniej wyższą stopę zwrotu. Dlaczego tak uważam? Prosty portfel złożony z kilku ETF-ów jest bardzo dobrze zdywersyfikowany geograficznie, pod kątem klas aktywów, sektorów gospodarki oraz walut. W środku znajdziesz kilkaset lub nawet kilka tysięcy akcji oraz obligacji z całego świata. Jeżeli natomiast dokonasz własnych zmian, odejmiesz lub dodasz inne aktywa, to najpewniej wyjdziesz na tym gorzej. Tak wskazują przeróżne badania. Wyższe opłaty to niższa stopa zwrotu. Zbuduj zatem portfel z minimalnymi opłatami.
Portfel dla dzieci, czyli tani robodoradca
W porównaniu do innych robodoradców, Portu daje możliwość taniego inwestowania. Najtańsze usługi dotyczą zarządzania portfelem inwestycyjnym dla dziecka. Opłata pobierana od aktywów wynosi zaledwie 0,25% rocznie. To stawia Portu na pierwszym miejscu na świecie, w rankingu opłat za najtańsze usługi robodoradztwa. Z opłatami rzędu 0,2%-0,25% spotkamy się tylko za oceanem, gdzie rynek jest bardziej rozwinięty. Dostawcy usług mają tam znacznie większe aktywa pod zarządzaniem i mogą pozwolić sobie na niższe opłaty. Ograniczeniem portfela dla dzieci może stanowić roczny limit wpłat w wysokości 100 000 PLN, ale to dotyczy tylko bardzo zamożnych inwestorów. W ramach portfela dla dzieci można otworzyć tylko portfel „Na Miarę” w wersji tradycyjnej oraz ESG.
Jak otworzyć portfel dla dzieci? Podczas rejestracji decydujesz czy otwierasz portfel dla siebie, czy portfel dla dziecka (Ilustracja 15).
Jeżeli korzystasz z portfela dla dziecka, to obniżone opłaty obowiązują do osiemnastego roku życia dziecka. Po tym okresie zaczynają obowiązywać standardowe opłaty, zgodnie z wybranym portfelem. Jeżeli zdecydujesz się wypłacić środki przed 18-tym rokiem życia, to zostanie naliczona standardowa opłata, a więc zniżka jest tylko dla wytrwałych.
Czy Twoje pieniądze w Portu są bezpieczne
Jeżeli czytasz te słowa to prawdopodobnie zaciekawiła Cię oferta Portu. Pozostaje tylko naturalne pytanie czy wpłacone środki będą bezpieczne i nie znikną z niewyjaśnionych przyczyn. Jako klient Portu podlegasz pod system rekompensat państwa, w którym firma dostarczająca usługę robodoradztwa jest zarejestrowana i ma wydaną licencję na prowadzenie usług maklerskich. Portu podlega pod czeski system rekompensat do kwoty 20 000 EUR. Wspomniana kwota dotyczy gotówki na rachunku. Środki zgromadzone w papierach wartościowych (akcje, ETF, ETC, ETN, ETP) nie wchodzą w masę upadłościową usługodawcy i są oddzielone od jego aktywów. Pamiętaj, że Portu, a dokładnie firma Wood & Company, to licencjonowany dom maklerski, który podlega nadzorowi przez lokalny organ nadzoru (Czeski Bank Narodowy) i funkcjonuje zgodnie z restrykcyjnymi, dla usług finansowych, wymaganiami prawnymi. Papiery wartościowe w Twoim portfelu są przypisane wyłącznie do Ciebie i nie są pożyczane.
Co z rozliczeniem podatków z inwestowania wraz z Portu
WOOD & Company jest brokerem zagranicznym, co oznacza przymus rozliczania podatków na podstawie otrzymanego sprawozdania, które to z kolei będzie podstawą do złożenia PIT-38. Według informacji na stronie Portu otrzymane zestawienie będzie w zupełności wystarczające, aby wypełnić wszystkie konieczne pola w PIT-38. Ja rozumiem to tak, że dane w zestawieniu będą przygotowane zgodnie z polskim prawem podatkowym.
Jeżeli w wybranych portfelach znajdą się ETF-y oraz spółki dywidendowe, będziesz musiał rozliczyć w PIT podatek od zamkniętych transakcji oraz podatek od dywidendy. Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć podatki w inwestowaniu w ETF-y, zapoznaj się z poniższym artykułem:
Jak unikać problemów w rozliczeniu podatków z ETF>>
Co wyróżnia Portu na tle innych robodoradców
Kiedy piszę te słowa polski inwestor ma do dyspozycji kilku robodoradców: Słowacki Finax, Belgijski Aion Bank czy ETFmatic, który co prawda został kupiony przez Aion Bank, ale dalej funkcjonuje jako niezależna usługa, z innym planem cenowym i innymi portfelami, niż te dostępne w ramach Aion Banku. Na temat samych różnić można by napisać oddzielny artykuł, ale kluczowe różnice są następujące.
Portu umożliwia inwestowanie dla dzieci za 0,25% rocznie. Nie jest to oferta dla każdego, ale mimo wszystko to najtańsza usługa robodoradztwa na rynku. Co prawda, Aion Bank pobiera 19,99 zł miesięcznie, ale dopiero po przekroczeniu kwoty 100 000 PLN na rachunku Aion wyjdzie na prowadzenie.
Portu jako jedyny spośród wymienionych robodoradców daje dostęp do ETF-ów na złoto, nieruchomości oraz surowce. Posiada także najszerszą ofertę funduszy ETF. Do tego jako jedyny robodoradca daje dostęp do akcji oraz produktów kryptowalutowych.
Inwestowanie w ETF-y ma sens, jeżeli tylko jest długoterminowe. Dlatego dużym plusem są zniżki za zadeklarowanie długiego okresu inwestowania. To opcja, na której możesz tylko zyskać, gdyż nawet przy zmianie zdania zapłacisz różnicę w stosunku do opłat standardowych.
Czy w takim razie Portu to najlepszy robodoradca? To zależy od indywidualnej sytuacji inwestora oraz tego jaki plan cenowy wybierze. Usługa robodoradztwa to portfele „Na Miarę”. Zakres opłat wynosi od 0,25% (Portfel dla dzieci) następnie 0,6% do 1% rocznie. Dlatego patrząc tylko pod kontem opłat może być bardzo tanim lub średnim robodoradcą.
Czy warto inwestować z Portu?
Po pierwsze, musisz sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie. Czy czujesz się na siłach, aby samodzielne zbudować i zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym? Jeżeli nie, to robodoradca może być dobrym wyborem, aby zacząć i oswoić się z inwestowaniem. Wybór usługi powinien być dopasowany do Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. Bardzo ważny jest wpływ kosztów na wynik inwestycji. Nie wiesz jaką osiągniesz stopę zwrotu, ale wiesz jakie zapłacisz opłaty. Uważam, że oferta Portu czyni go bardzo atrakcyjnym robodoradcą. Zakres cenowy jest natomiast dość rozległy, od bardzo taniej do drogiej usługi. Krótko mówiąc, Portu jest warte uwagi, pod warunkiem, że wykorzystasz możliwie najtańsze portfele wraz z maksymalnymi zniżkami.
Przetestuj Portu bezpłatnie przez trzy miesiące
Chcesz zacząć inwestować lub sprawdzić Portu? Zarejestruj się klikając w poniższy link i otrzymasz trzy miesiące bez opłat za zarządzanie aktywami.
Zarejestruj się w Portu i inwestuj trzy miesiące bezpłatnie>>
Chciałbym abyś wiedział, że recenzja została napisana we współpracy z Portu. Niemniej jednak, wady czy ograniczenia usługi nie zostały pominięte, a ja nie dostaję wynagrodzenia, za Twoją rejestrację. W recenzji, znajdziesz wszystkie istotne informacje, niezbędne dla inwestora. Usługa nie jest dla każdego, ale jeżeli z niej skorzystasz to bardzo zależy mi na tym, abyś zrobił to w pełni świadomie.
Super, konkurencja rośnie.
Witam osobiscie mam od dawna ten produkt na miarę ,tematyczny ,crypto —jestem z tego zadowolony .z rozliczeniem podatków z inwestowania w Portu co roku zero problemów wszystko jest czytelne i przejrzyste. Pozdrawiam
Zarejestruję się na próbę,ale oferta brzmi interesująco i wydaje się niedroga w opłatach.
Ale to wszystko na ogół wychodzi z czasem…