W co inwestować? Jaki jest idealny portfel inwestycyjny? Nie jesteś pierwszym inwestorem, który się nad tym zastanawia. Jeżeli poszukujesz rozwiązań czy strategii bliskich ideału to prędzej czy później natrafisz na ETF-y oraz fundusze indeksowe, czyli rozwiązania finansowe, które odzwierciedlają wybrane indeksy giełdowe przy mikroskopijnych opłatach. Co ma z tego inwestor? Okazuję się, że fundusze pasywne biją na głowę 90% funduszy akcyjnych aktywnie zarządzanych. Po co więc żyć w strachu i niepewności, skoro możesz inwestować w indeksy i dramatycznie zwiększysz szansę na lepsze wyniki finansowe. Opłaty szokująco obniżają Twoje zyski lub powiększają straty, więc trzeba je minimalizować. Idealnie do tego celu nadają się fundusze pasywne, ponieważ są to najtańsze fundusze na świecie. Nawet sto razy tańsze niż przeciętny fundusz akcyjny.
Dylematy inwestora
Każdy inwestor niezależnie czy początkujący czy doświadczony zadaje sobie pytanie w co inwestować swoje oszczędności. Im więcej oszczędności posiadasz tym zazwyczaj większy problem z ich alokacją w różne klasy aktywów. Oprócz problemu w co inwestować, dochodzi kolejne wyzwanie, czyli decyzja, kiedy jest dobry moment aby rozpocząć daną inwestycję, kiedy wyjść z inwestycji oraz kiedy należy dopłacić dodatkowe środki.
Nawet gdy już wiesz w co zainwestować to jeszcze pozostaje kwestia przez jaki produkt czy instrument finansowy wybraną inwestycję zrealizować. Gdy inwestycja jest już rozpoczęta pojawia się pytanie, kiedy należy dokonać zmiany w posiadanym portfelu inwestycyjnym. Jeżeli zauważysz stratę w portfelu, możesz się zastanawiać czy to tylko chwilowe wahnięcie, czy może należy się wycofać aby nie stracić więcej. Czasem pojawia się stres, frustracja, myśli w stylu: „Odbije się czy się nie odbije…” albo „Mogłem zostawić środki na lokacie…”. Jeśli podejmiesz decyzję, że wychodzisz z inwestycji, automatycznie stajesz się posiadaczem wolnych środków i problem zaczyna się od nowa…To typowe dylematy inwestora, zgadza się?
Rozwiązanie: Portfel inwestycyjny od najlepszych
Czy wspomniane wyżej problemy można wyeliminować? Czy da się inwestować z pełnym przekonaniem o słuszności swoich decyzji, akceptując wahania na rachunku bez zamartwiania się o swoje ciężko zgromadzone oszczędności? Staram się nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i czerpać wiedzę od najlepszych w swojej dziedzinie. W trakcie poszukiwań odpowiedzi na powyższe wyzwania natrafiłem na Raya Dalio i jego portfel inwestycyjny „na każdą pogodę”. Ray jest jednym z najbardziej doświadczonych i utalentowanych menadżerów funduszy hedgingowych na świecie. Zarządza funduszem, którego aktywa wynoszą prawie sto sześćdziesiąt miliardów dolarów.
Dalio stworzył portfel inwestycyjny, u którego podstaw leży właściwa alokacja aktywów. Portfel ma osiągać satysfakcjonujące wyniki zarówno w dobrych jak i złych czasach na rynku. Ma maksymalizować wyniki i minimalizować ryzyko. Wszystko ma się odbywać przy niewielkiej zmienności. Oprócz wspomnianej alokacji aktywów ważne jest ryzyko jakie podejmuje inwestor. Inne jest ryzyko związane z inwestowaniem w akcje, a zupełnie inne, znacznie mniejsze, inwestowania w obligacje. Z tego właśnie powodu, portfel uwzględnia nie tylko udział procentowy danych aktywów w nim zawartych, ale również ryzyko z tymi aktywami związane. Ray Dalio zakłada, że mimo iż nie da się przewidzieć przyszłości, portfel może być skonstruowany tak, aby sprawdził się w każdej sytuacji ekonomicznej.
Portfel „na każdą pogodę”
Skład portfela, który Ray Dalio proponuje każdemu, kto chce wykorzystać jego wiedzę, powinien wyglądać następująco:
Wyniki były imponujące
Portfel był testowany przez okres trzydziestu lat. W tym czasie, miał tylko cztery wyniki roczne z ujemną stopą zwrotu, a największa strata to niecałe -4%. Dwadzieścia sześć lat dało wynik dodatni. Średnioroczna stopa zwrotu portfela na rynku amerykańskim wynosiła niecałe 10% w skali roku.
Mimo bardzo dobrych historycznych wyników należy pamiętać, że inwestowanie z wykorzystaniem wspomnianego portfela powinno być inwestycją długoterminową. Nie ma tu również gwarancji powtórzenia rezultatów w przyszłości. Dodatkowo, zwróć uwagę na fakt, że co najmniej raz w roku struktura portfela musi być równoważona, aby były zachowane proporcje poszczególnych aktywów.
Jak zbudować portfel. ETF-y czy fundusze indeksowe?
Oprócz posiadania wiedzy, pozwalającej zdecydować w jakie klasy aktywów i w jakich proporcjach w nie inwestować, inwestor powinien dobrać odpowiednie rozwiązania finansowe. Idealnym wyborem byłyby nisko kosztowe fundusze indeksowe. Opcjonalnie mogą to być również ETFy.
ETF czy fundusz indeksowy. Obejrzyj wideo>>
Niestety, w momencie pisania tego artykułu, na naszym rodzimym rynku nie ma funduszy pasywnych, które nadawałyby się do budowy wyżej wspomnianego portfela. To się wkrótce zmieni. Póki co, możesz szukać ETF-ów lub funduszy indeksowych na rynkach zagranicznych.
Za proste, aby działać
Jest wiele koncepcji związanych z inwestowaniem. Niektóre bardzo skomplikowane, a inne, podobnie jak ta wspomniana wyżej, bardzo proste. Mimo wszystko, wdrożenie nawet tak prostej strategii wymaga od inwestora jego zaangażowania w postaci zdobycia choćby minimum wiedzy, czy znalezienia rozwiązań finansowych do realizacji danej strategii. Czasem ego inwestora jest największą przeszkodą. Dlaczego? „Bo jak taka prosta strategia może działać? To zbyt łatwe”. Myślisz tak czasami, prawda? ?
Kolejnym krokiem jest określenie wysokości kwot jakie chcesz inwestować. Jeżeli zdecydujesz się robić wpłaty cyklicznie, np. co miesiąc, pozbędziesz się dylematu kiedy jest dobry moment by zacząć. Niezbędna jest także dyscyplina, aby regularnie równoważyć skład portfela.
Wspomniane wyżej podejście, mimo swojej prostoty, jest najlepszym rozwiązaniem na większość wyzwań jakie doświadczają inwestorzy, związanych z efektywnym pomnażaniem swoich oszczędności. Warto pamiętać, aby do budowy takiego portfela wykorzystać ETFy lub fundusze indeksowe, które pobierają minimalne opłaty za zarządzanie.
Czy ta strategia inwestycyjna jest idealna?
Według mnie jest bardzo bliska ideału, ze względu na prostotę, niskie koszty i oszczędność Twojego czasu. Tak jak w przypadku innych koncepcji tak i tutaj są sceptycy, którzy podważają skuteczność tego portfela, a Ty musisz sam zdecydować co jest dla Ciebie najlepsze. Wspomniany portfel pokazuje, że inwestowanie może być względnie proste. Nie polega na przewidywaniu przyszłości. Nawet inwestycje, o niskim ryzyku i niskiej zmienności mogą mieć nieznaczną ujemną stopę zwrotu. Ważne, aby w ciągu kilku lat wynik był satysfakcjonujący. Co o tym sądzisz? Napisz w komentarzu.
Chcesz bliżej poznać ETFy & fundusze indeksowe?
Interesujesz się pasywnym inwestowaniem? Chcesz bliżej poznać ETFy & fundusze indeksowe? Dołącz do pierwszej w Polsce grupy na Facebooku dotyczącej inwestowania pasywnego>>