IKZE czyli natychmiastowe oszczędności podatkowe

20 grudnia, 2019 , Przemek Wojewoda  
Przemek Wojewoda
5/5 (3)

Co roku możesz obniżyć podatek dochodowy i rok w rok konsekwentnie Ci o tym przypominam. Jest to opcja dla osób, które chcą obniżyć swoje podatki i jednocześnie oszczędzać na emeryturę. W tym celu należy otworzyć indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Następnie, bez żadnego zobowiązania wpłacasz na takie konto tyle, ile tylko możesz. Maksymalnie zainwestujesz kwotę 5718 zł a w kolejnym roku zaoszczędzisz do 1 829,76 zł rozliczając podatek dochodowy, ponieważ wpłata na IKZE obniża Twój dochód do opodatkowania. 

Ostatecznie kwota zmniejszająca dochód zależy od Twoich zarobków i tego czy rozliczasz się wg skali podatkowej czy podatku liniowego. Możesz wykorzystać IKZE niezależnie od tego, czy masz firmę czy jesteś zatrudniony na etacie. 

36 595 zł oszczędności

Możesz pomyśleć, że oszczędność 1 829,76 zł nie jest warta zachodu. A gdybyś robił to co roku przez kolejne 20 lat? Oszczędzona kwota wynosiłaby wtedy 36 595,2 zł. W sytuacji, gdy Ty i Twój partner założycie IKZE, oszczędności podatkowe mogą wzrosnąć do 73 190,4 zł. Tak naprawdę kwoty te będą jeszcze większe, ponieważ limit wpłat rośnie z każdym rokiem. W 2020 roku limit będzie wynosił 6272,40  zł.

Tylko 0,3% pracujących

Ciągle dziwi mnie jak mało osób korzysta z IKZE. W 2016 roku było to tylko 0,3% pracujących Polaków. W czym tkwi problem? Przychodzą mi do głowy trzy powody. Pierwszy, to ciągły brak świadomości finansowej wśród społeczeństwa. Drugi, to niestety niskie zaufanie do branży finansowej spowodowanie aferami finansowymi. Trzecim problemem być może jesteś Ty sam. Może po prostu zwlekasz z założeniem IKZE? To przecież nigdy nie jest naglący temat, prawda?

Gdzie jest haczyk w IKZE? 

Samo indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to tylko „prawne opakowanie” na inne produkty finansowe. Mogą to być fundusze inwestycyjne, konto oszczędnościowe czy rachunek maklerski z dostępem do ETF-ów. Jeżeli wybierzesz formę inwestycyjną, to wpłacone środki należy mądrze inwestować, aby ich nie tracić. W okresie wypłaty emerytury zapłacisz zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Sprawdź też opłaty, ponieważ niektóre wersje IKZE pozwolą Ci oszczędzić na podatku, ale odbiorą sobie wszystko w opłatach. 

Jakie jest najlepsze IKZE ?

Najtańsze będzie IKZE oparte o ETF-y czyli fundusze notowane na giełdzie. Charakteryzują się minimalnymi opłatami i statystycznie w długim terminie mają wyniki lepsze niż nawet 95% funduszy aktywnie zarządzanych.

Jak Cię takie IKZE z ETF-ami interesuje to rzuć okiem na wideo >>

Może chcesz wpłacać jeszcze więcej i oszczędzać na podatku? Nie ma problemu. Nasz rynek oferuje kilka możliwości. Możesz założyć drugie IKZE na partnera. Ewentualnie masz możliwość wpłacania na IKE i nie zapłacisz podatku od zysków na końcu inwestycji, czyli po przejściu na emeryturę. 

Podsumowując, z Indywidualnym kontem zabezpieczenia emerytalnego możesz natychmiast wygenerować oszczędności i jednocześnie inwestować na emeryturę. Masz jeszcze niespełna dwa tygodnie, aby działać i w przyszłym roku odliczysz wpłaty. Czy masz już swoje IKZE? Omawiamy ten temat na grupie? To miejsce dyskusji o ETFach & funduszach indeksowych. W grupie zdziałamy więcej. Dołącz do nas>>

Oceń proszę artykuł

O Autorze

Inwestor, pasjonat pasywnego inwestowania. Wojskowy kontroler ruchu lotniczego. Uwielbia podróże, lotnictwo i żeglarstwo.  

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zastrzeżenia prawne:

Informacje, przedstawione na stronie mają charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 roku. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny, a żadna z zawartych informacji nie stanowi doradztwa inwestycyjnego, analiz finansowych, rekomendacji, w tym: inwestycyjnych, podatkowych, prawnych lub księgowych. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a inwestor podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

>