Jak wykorzystać 18% ulgę podatkową oszczędzając na emeryturę

4 października, 2017 , admin  
admin

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Za trzy miesiące rozliczysz się sam ze sobą ze swoich rocznych zobowiązań i celów jakie przed sobą postawiłeś. Osobiście zawsze obok planowania celów jakie chce osiągnąć na przyszły rok, sprawdzam czy udało mi się zaoszczędzić tyle ile zaplanowałem. Oceniam efektywność swoich inwestycji, a także planuję kolejny rok. Jest dopiero początek października, a ja już jestem szczęśliwy z osiągnięcia zaplanowanych celów. Nie tylko finansowych, ale również osobistych i zawodowych. Jak to wygląda u Ciebie? Robisz takie podsumowanie? Nie tylko roczne, ale i miesięczne? Czy planujesz wydatki, oszczędności? Czy regularnie poświęcasz czas na podsumowanie swoich inwestycji? Prawda jest taka, że robi to niewielu z nas, a wystarczy wygospodarować potrzebną i ilość czasu raz w tygodniu czy raz w miesiącu. To sprawa indywidualna. Czasem spotykam ludzi, którzy narzekają na swoje finanse, ale nie mają czasu się nimi zająć. Dziwne, prawda?

Pozostało jeszcze trochę czasu, aby zmobilizować się i odłożyć więcej na swoją emeryturę. Jednym z wielu rozwiązań finansowych jakie można wykorzystać to IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Zasadniczą zaletą tego rozwiązania jest ulga podatkowa. Oszczędności wpłacone na IKZE możesz sobie odliczyć od podstawy opodatkowania.

Ile dokładnie wynosi ulga podatkowa?

Przy pełnym limicie wpłat za 2015 r. ulga będzie zależała od tego czy rozliczasz się z urzędem skarbowym według skali podatkowej czy też płacisz podatek liniowy. Dla 18% ulga wyniesie 855,14. Dla lepiej zarabiających płacących 32% podatku ulga wyniesie 1520,26,  dla podatku linowego 19% będzie to 868,45. Tyle zostanie Ci w kieszeni niezależnie od wyniku inwestycji. Należy pamiętać natomiast o jednej bardzo ważnej rzeczy. Wpłacone pieniądze inwestujesz na emeryturę. Podatek od zysków kapitałowych w tym rozwiązaniu nie będzie naliczony, ale po osiągnieciu wieku emerytalnego wypłaty zostaną obciążone podatkiem zryczałtowanym wynoszącym 10%. Ważna uwaga: podatek zryczałtowany został wprowadzony pod koniec 2013 roku, natomiast IKZE zostało wprowadzone w 2012 roku i początkowo wypłaty miały być obciążone podatkiem 18%, 19% lub 32%. W takiej konstrukcji wybór IKZE nie miał ekonomicznego uzasadnienia. Dlatego do dnia dzisiejszego można znaleźć w Internecie szereg artykułów pokazującą ulgę podatkową jako nieskuteczną. Z tych właśnie powodów został prowadzony 10% podatek zryczałtowany. Podsumowując: inwestor zdecydowanie osiągnie korzyść podatkową. Ulga jest gwarantowana, jednakże nie jest równa ostatecznemu zyskowi 18%, 19% czy 32%. Pamiętaj, że nie powinno porównywać się IKZE do lokaty.

Limit wpłat na IKZE

Limit rocznych wpłat w bieżącym 2015 roku wynosi 4 750,80 zł. Obliczany jest jako 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięczne w gospodarce narodowej na dany rok. Daje to 395,90 zł maksymalnej wpłaty miesięcznie. Dla osób, które mogą odkładać więcej może być to za mało. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby IKZE było jednym z kilku rozwiązań oszczędnościowych jakie posiadasz.

Jakie IKZE wybrać?

IKZE w teorii może być dostępne jako lokata bankowa, rachunek maklerski, fundusz inwestycyjny czy ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy poprzez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Możesz także założyć IKZE przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE). W praktyce ciężko jest znaleźć IKZE w postaci lokaty. W przeszłości takowe się pojawiały, ale jako nierozłączne dodatki do innych rozwiązań inwestycyjnych.  W związku z tym, że lokaty jako IKZE są na ten moment nieosiągalne, a niestety nie każdy czuje się na siłach samodzielnie inwestować w akcje, do wyboru najczęściej zostają IKZE oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) i Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Takich ofert jest zdecydowanie najwięcej. Raport Komisji Nadzoru Finansowego za 2013 rok również potwierdził, że Polacy założyli najwięcej rachunków IKZE w TU i TFI.

Jakość IKZE zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich to opłaty. Jeżeli będą zbyt wysokie to wszelkie korzyści z ulgi czy zyski wypracowane przez fundusze zostaną pochłonięte przez opłaty. Powinno się wybierać IKZE z niskim poziomem opłat. W mojej ocenie większość to rozwiązania zbyt drogie. Równie ważny czynnik to fundusze inwestycyjne jakie są dostępne dla inwestora. Jeżeli oferta funduszy będzie zbyt uboga to znacznie ogranicza to osiągniecie satysfakcjonujących stóp zwrotu. Zdążają się nawet IKZE tylko z jednym funduszem. Porównując IKZE do innych rozwiązań inwestycyjnych opartych na funduszach oferta nie jest zniewalająca. Nie należy tego traktować jako coś złego. Są inwestorzy, który potrzebują i potrafią wykorzystać sto różnych funduszy, inwestujących na całym świecie w różne klasy aktywów. Dla innych taka oferta będzie przytłaczająca i zadowolą się kilkunastoma funduszami w dobrym IKZE.

Co jeszcze wato wiedzieć o IKZE?

Jako inwestor poszukujący informacji w Internecie możesz uzyskać wiele sprzecznych informacji. Największy wysyp artykułów o tematyce IKZE był na przełomie 2011/2012 roku kiedy IKZE miało było wdrażane i powstały pierwsze produkty.  W tamtym czasie rozwiązanie nie przyjęło się  ze względu na wysokie opodatkowanie środków przy wypłacie. Ponadto wtedy obowiązywały też indywidualne limity wpłat zależne od zarobków. Na dzień dzisiejszy można jedno zacznie stwierdzić, ze IKZE może być atrakcyjnym narzędziem inwestycyjnym dla wybranej grupy inwestorów. Dzisiaj obowiązuje podatek zryczałtowany od wypłat oraz jednakowy limit wpłat dla wszystkich.  Istotnym warunkiem, jaki musi zostać spełniony przy wyborze IKZE to rozwiązanie o rozsądnych opłatach oraz atrakcyjnej dla inwestora ofercie inwestycyjnej.

Kolejna istotna informacja to to, że inwestując poprzez IKZE nie jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych wpłat. Z mojego doświadczenia wynika, że większość inwestorów (a szczególnie początkujący) potraktuje to jako zaletę. Prawda jest taka, że większość ludzi bez zobowiązania nie dokonuje regularnych wpłat. Systematyczność i dyscyplina są kluczowymi czynnikami, które są niezbędne do zbudowania wystarczających oszczędności. Raporty rynkowe pokazują dane, że Polacy posiadają tysiące pustych lub prawie pustych rachunków IKZE. Średnia wysokość wpłat do IKZE w 2013 roku wynosiła 1100 zł co daje niecałe 92 zł średnio miesięczne. Wnioski są oczywiste…

Podsumowując – nie ma idealnych rozwiązań finansowych. Jeżeli szukasz ciekawego rozwiązania, które pozwoli Ci oszczędzać na emeryturę  to dzięki IKZE wykorzystasz ulgę podatkową i zapłacisz niższe podatki. Jesteś osobą systematyczną i zdyscyplinowaną? Brak zobowiązania nie powstrzyma Cię przed regularnymi wpłatami. Kolejny warunek jaki musi być spełniony do korzystna oferta inwestycyjna oraz odpowiednio niskie koszty. Powyższy artykuł nie wyczerpuje do końca tematu. Jeżeli masz pytania lub chcesz skorzystać z mojej pomocy przy założeniu IKZE lub innego programu emerytalnego zapraszam do kontaktu.

5/5 (2)

Oceń proszę artykuł

O Autorze

Inwestor, pasjonat pasywnego inwestowania. Wojskowy kontroler ruchu lotniczego. Uwielbia podróże, lotnictwo i żeglarstwo.  

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zastrzeżenia prawne:

Informacje, przedstawione na stronie mają charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 roku. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny, a żadna z zawartych informacji nie stanowi doradztwa inwestycyjnego, analiz finansowych, rekomendacji, w tym: inwestycyjnych, podatkowych, prawnych lub księgowych. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a inwestor podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

>