Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe

7 lipca, 2017 , admin  
admin

Interesując się rozwojem osobistym, możemy spotkać się z koncepcją wolności finansowej – rentierestwem. Na rynku możemy odnaleźć niezliczoną ilość szkoleń i książek, które pokazują strategie oraz taktyki jak osiągnąć stan wolności i niezależności finansowej. Z moich obserwacji wynika, że większość ludzi marzenie o wolności finansowej odsuwa na dalszy plan, w pierwszej kolejności stawiając potrzebę zadbania o swoje bezpieczeństwo finansowe. To właśnie bezpieczeństwo finansowe jest podstawową kwestią poruszaną w rozmowach z doradcą przez większość klientów.

Potrafiąc zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe potrafisz radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Jest to pierwszy krok do celu, jakim jest budowanie Twojej niezależności finansowej.

W tym wpisie chciałbym pokazać Ci, co należy wziąć pod uwagę, a nad czym warto się zastanowić chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.

Rodzaje przyszłości

W dążeniu do osiągnięcia stanu bezpieczeństwa finansowego kluczowe jest zrozumienie, czym właściwie ono jest. Bezpieczeństwo finansowe jest to zdolność Twoja oraz Twojej rodziny do zaspokojenia swoich bieżących potrzeb finansowych oraz przygotowanie się na nadchodzącą przyszłość.  Pisząc o przyszłości, chciałbym abyś poznał dwa jej rodzaje.

Pierwszym z nich jest przyszłość, którą możesz zaplanować. Polega na zaplanowaniu zakupu oraz zgromadzenia potrzebnej ilości pieniędzy na rzeczy, które chcesz posiadać w przyszłości. Mogą to być np. dom, samochód czy fundusze na zapewnienie godnych warunków życia Twojego dziecka czy emeryturę. Zastanów się przez chwilę skąd weźmiesz pieniądze na wymarzone wakacje, czy zmianę mieszkania. Jeżeli ich nie odłożysz to albo weźmiesz drogi kredyt albo zrezygnujesz z własnych marzeń.

Drugi rodzaj przedstawia tą przyszłość, na którą nie do końca masz wpływ, ale możesz się przed nią zabezpieczyć. Mogą to być zdarzenia, które wydarzają się w Twoim życiu zupełnie niespodziewanie: ciężka choroba, wypadek, utrata bliskiej osoby czy niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej przez pewien czas. Zastanów się jak wymienione czynniki wpłyną na Twoją sytuację finansową.

Planując swoją finansową przyszłość powinieneś wziąć pod uwagę zarówno zdarzenia, które możesz zaplanować, jak i te niespodziewane, nad którymi nie masz do końca kontroli. Jak tego możesz dokonać?  Potrzebujesz jedynie niezbędnej wiedzy, popartej właściwymi działaniami. Dążenie do utrzymania bezpieczeństwa finansowego oraz podejmowane działania muszą dotyczyć trzech aspektów Twojego finansowego życia:

– gromadzenia majątku;

– zarządzania gotówką i zobowiązaniami;

– zarządzania ryzykiem w Twoim życiu.

Moi klienci podczas spotkań bardzo często powtarzają, że przyszłość jest czymś bardzo odległym. Mówią: „nie wiem, co wydarzy się w przyszłości”. Tylko czy aby na pewno? Zadam Ci teraz pytanie: jesteś pewien, że nie masz wpływu na swoją przyszłość?

Planując swoje bezpieczeństwo finansowe weź także pod uwagę fakt, że nie jesteś w stanie kontrolować wszystkich czynników, część z nich znajduje się całkowicie poza Twoją kontrolą. Musisz się skupić na tych czynnikach, na które masz wpływ, by minimalizować skutki tych, na które nie możesz oddziaływać. Nie musisz się ze mną zgadzać, ale zauważ, że masz wpływ na swoje zarobki, wysokość swoich oszczędności, na to ile
i gdzie wydajesz pieniądze. Nie masz natomiast wpływu na kurs franka, wysokość stóp procentowych czy na sytuację na naszej giełdzie.

Czynniki

Ważnym czynnikiem, który wpływa na Twoje bezpieczeństwo finansowe jest świadomość pewnych finansowych rozwiązań i mechanizmów, która da Ci rozeznanie, jakie instrumenty finansowe warto wykorzystać, a jakie „dotykają” Cię w sposób całkowicie niezależny od Ciebie. Nie masz świadomości chociażby ryzyka kursowego – nie możesz się przed nim zabezpieczyć. Nie wiesz, że istnieje takie rozwiązanie finansowe jak np. IKZE – nie obniżysz w łatwy i legalny sposób swoich podatków.

Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś uwzględnić w planowaniu bezpieczeństwa finansowego to Twoje potrzeby i oczekiwania. Każdy z nas jest inny, posiada inne wymagania odnośnie poziomu życia czy przyszłości. Będąc w podobnej sytuacji życiowej, każdy z nas może podjąć inną decyzję. Zawsze trochę dziwił mnie fakt, że ludzie dość mocno sugerują się finansowymi wyborami znajomych, którzy mają stosunkowo niewielkie doświadczenie np. w inwestowaniu na giełdzie czy wiedzę dotyczącą znajomości rozwiązań finansowych.

Pamiętaj, że Twoje finansowe potrzeby będą się zmieniać wraz z upływem czasu. Będziesz chciał mieć większe mieszkanie, dom albo samochód. Postanowisz ożenić się, czy skończyć kolejną szkołę. A może urodzi się kolejne Twoje dziecko. Inne oczekiwania i potrzeby ma student, inne trzydziestolatek z dwójką dzieci, jeszcze inne dobrze prosperujący przedsiębiorca z dużymi nadwyżkami finansowymi. Osoba ambitna posiadająca mnóstwo marzeń będzie miała inne potrzeby niż osoba bez marzeń i wary w siebie.

Podsumowując: chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, powinieneś określić, czego chcesz oraz uwzględnić wszystkie przedstawione czynniki.  Tym wpisem chciałbym zachęcić Cię do chwili przemyśleń, z których, mam nadzieję, wyciągniesz wnioski i jasno sprecyzujesz, czego oczekujesz. Opisane elementy bezpieczeństwa finansowego to dopiero początek Twojej drogi. Mam nadzieję, że będziesz odkrywał
i pokonywał kolejne stopnie do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego razem ze mną, śledząc bloga.

Jeżeli zainteresowałeś się tematem zachęcam do zapisana się na newsletter.

5/5 (2)

Oceń proszę artykuł

O Autorze

Inwestor, pasjonat pasywnego inwestowania. Wojskowy kontroler ruchu lotniczego. Uwielbia podróże, lotnictwo i żeglarstwo.  

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zastrzeżenia prawne:

Informacje, przedstawione na stronie mają charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 roku. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny, a żadna z zawartych informacji nie stanowi doradztwa inwestycyjnego, analiz finansowych, rekomendacji, w tym: inwestycyjnych, podatkowych, prawnych lub księgowych. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a inwestor podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

>