Jak zbudować samodzielnie globalny portfel z funduszy ETF

17 sierpnia, 2022 , Przemek Wojewoda  
Przemek Wojewoda

Budowa globalnego portfela inwestycyjnego złożonego z funduszy ETF może przysparzać o ból głowy. Tylko w Europie jest notowanych ponad dwa tysiące ETF-ów, które pozwalają inwestować na rynku akcji, obligacji, złota, nieruchomości, kryptowalut czy surowców. Do wyboru są fundusze na globalne indeksy akcji, na rynki rozwinięte oraz rozwijające, ETF-y tematyczne, lewarowane, odwrócone czy sektorowe.  Oprócz decyzji, które ETF-y powinny znaleźć się portfelu pozostaję decyzja jaki udział w portfelu ma zajmować wybrana klasa aktywów oraz jak zminimalizować opłaty i podatki, które w długim terminie mają znaczny wpływ na stopę zwrotu. 

 Jako początkujący inwestor być może zastanawiasz się również czy warto inwestować przez rachunek maklerski lub może pójść na „łatwiznę” i wykorzystać usługę robodoradztwa.
Obejrzyj poniższe nagranie a dowiesz się:

  • Jakie są różnice przy budowie portfela samodzielnie lub z robodoradcą;
  • Ile kosztuje budowa portfela przez rachunek maklerski oraz robodoradcę Finax oraz Aion;
  • Poznasz Przykłady gotowych globalnych portfeli inwestycyjnych.

Oceń proszę artykuł

O Autorze

Inwestor, pasjonat pasywnego inwestowania. Wojskowy kontroler ruchu lotniczego. Uwielbia podróże, lotnictwo i żeglarstwo.  

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Zastrzeżenia prawne:

    Informacje, przedstawione na stronie mają charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 roku. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny, a żadna z zawartych informacji nie stanowi doradztwa inwestycyjnego, analiz finansowych, rekomendacji, w tym: inwestycyjnych, podatkowych, prawnych lub księgowych. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a inwestor podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

    >