fbpx

ETFmatic czy Finax, czyli którego robodoradcę wybrać

ETFmatic czy Finax

Mamy coraz większy wybór. Gdy już zdecydujesz się zainwestować w ETF, to możesz zrobić to na dwa sposoby. Albo otworzysz tradycyjny rachunek maklerski, albo założysz konto u robo-doradcy. To drugie rozwiązanie to przyjazna platforma internetowa, która ma zwykłym, zajętym ludziom uprościć inwestowanie w ETF-y tak, by przy minimalnych opłatach mogli czerpać zyski z globalnej gospodarki.

Muszę przyznać, że bardzo lubię te usługi oraz jestem wielkim fanem pasywnego inwestowania. Kiedy jeszcze postawię się w skórze osoby, która chce inwestować, ale nie ma zbyt dużo wiedzy i czasu to dochodzę do następujących wniosków. Posiadanie rachunku maklerskiego nie jest dla każdego. Trzeba się zwyczajnie więcej napracować, aby samemu inwestować przez rachunek inwestycyjny, aniżeli przy pomocy robota. Robo-doradca wybierze oraz sprawdzi ETF-y za Ciebie. Następnie kupi i kiedy trzeba zrównoważy portfel ETF-ów. Ogólną koncepcję opisałem w poniższym artykule, a teraz zajmijmy się porównaniem dwóch robo-advisorów.

Czytaj: Inwestowanie w ETF-y bez prowizji>>

Brytyjski ETFmatic czy słowacki Finax? A może inny robot?

To odwieczny problem. Kiedy zgłębisz jakiś temat, to najczęściej okazuje się, że jest on bardziej złożony niż początkowo się to wydawało, zgadza się? Gdy już zdobędziesz potrzebne informacje, jesteś zmuszony podjąć decyzję. Często niełatwą decyzję. Aby tego dokonać, powinieneś przyjąć konkretne kryteria. I tu śpieszę Ci z pomocą. Jeżeli chcesz założyć konto u robodoradcy, to po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział na co zwrócić szczególną uwagę. Zaczynajmy.

Zakładanie rachunku i platforma

To dla mnie drugorzędny parametr, ale od zakładania rachunku każdy będzie musiał zacząć. W obydwu platformach trzeba się uwiarygodnić i podać podstawowe dane. ETFmatic prosi o skany dokumentów, a Finaxowi wystarczy pokazać dowód do kamerki, więc proces jest wygodniejszy. Tu i tu należy przejść przez ankietę, która służy ocenie Twojego doświadczenia inwestycyjnego oraz ryzyka jakie możesz na siebie wziąć. Wynika to z przepisów prawa. W mojej ocenie, przydatność ankiety dla inwestora jest niewielka. Dlaczego tak sądzę?

Jeżeli nigdy wcześniej nie inwestowałeś, to skąd masz wiedzieć jak się będziesz czuł, gdy z Twojego portfela inwestycyjnego „wyparuje” nagle 20% środków? Albo pytanie dotyczące ryzyka. Wiele osób je akceptuje, owszem, ale tylko do czasu, gdy zostanie ono zmaterializowane. Wynika to zwyczajnie z dwóch aspektów. Z natury ludzkiej i z błędów poznawczych. Niemniej jednak, prawo to prawo i ankieta jest do zrobienia. Warto zaznaczyć, że ankieta, mimo iż ma ten sam cel, w każdej firmie jest skonstruowana w nieco inny sposób. Dzięki temu, że miałem do czynienia z przeróżnymi ankietami, w wielu instytucjach, mam porównanie i mogę z pełną stanowczością stwierdzić, że ta w Finax była taka jakaś „ludzka” i najprzyjemniejsza jaką widziałem.

Co do platformy, to Finax ma nowoczesny layout podczas gdy ETFmatic wymaga odświeżenia, co się pewnie prędzej czy później wydarzy. Niemniej jednak tu i tu inwestor znajdzie najważniejsze informacje wraz z listą transakcji, opłat oraz aktualnie posiadanych ETF-ów.

Opłaty, czyli pożeracz zysków.

Jedną z głównych zalet inwestowania indeksowego są mikroskopijne opłaty, a dokładniej opłaty pobierane z aktywów ETF, które są uwzględnione w jego wycenie. Korzystając z okazji, przypomnę kluczową zasadę dotyczącą kosztów w inwestycji. Dobrze ją zapamiętać. Otóż, opłaty poniesiesz – na pewno, a zarobisz – być może, więc trzeba dokonać wszelkich starań, by te opłaty minimalizować. W długim terminie inwestowania, nawet niewinny 1% różnicy w opłatach pobieranych od aktywów sprawi, że na koniec inwestycji na Twoim rachunku może być pięćdziesiąt tysięcy mniej. Sporo, prawda? Kwota oczywiście zależy od wielkości zainwestowanych środków i długości trwania inwestycji.

Co więcej, do całej zabawy z inwestycją w ETF-y przez rachunek inwestycyjny trzeba doliczyć koszty transakcyjne. U robo-doradcy zainwestujesz w ETF-y bez prowizji maklerskich, ale za to musisz ponieść inne opłaty.

Czytaj: Wszystkie, nawet ukryte opłaty w ETF-ach >>

Takim, nazwijmy to, standardem rynkowym jest opłata za prowadzenie rachunku, wyrażona w procentach w skali roku. Jedna dwunasta tej opłaty pobierana co miesiąc stanowi wynagrodzenie robo-doradcy. W amerykańskim Betterment wynosi ona zaledwie 0,2% w skali roku. Niestety nie ma się co łudzić, że opłaty na słowackiej czy brytyjskiej platformie będą tak niskie, gdyż obie firmy nie działają na tak dużym i świadomym rynku jak USA.

ETFmatic pobiera 0,48% rocznie, natomiast Finax 1,2% rocznie.

ETFmatic nie pobiera prowizji od wpłaty, a Finax pobierze 1,2% od każdej wpłaty poniżej 1000 Euro. Można to obejść przez założenie konta przez link afiliacyjny, który podrzucają portale i blogerzy promujący wspomnianą usługę.

Czy skreślać Finax za opłaty? Uważam, że nie. Przeanalizowałem setki produktów finansowych i każdy ma swoje plusy i minusy. Nie ma ideałów. Czasem bardziej opłaca się ponieść wyższe koszty, w zamian za bardziej korzystne inne parametry, które omówimy poniżej. Ty musisz ocenić co jest dla Ciebie lepsze.

ETF-y w ofercie robo-doradców

Robo-advisory nie są tradycyjnymi rachunkami maklerskimi, gdzie możesz mieć dostęp nawet do kilkuset ETF-ów. Wręcz przeciwnie. Są to miejsca, gdzie Twoje portfele inwestycyjne zbudowane są dosłownie z kilku ETF-ów. W końcu firma zrobiła już za Ciebie „brudną” robotę i z kilku tysięcy istniejących ETF-ów wyselekcjonowała, ich zdaniem, najlepsze do swoich portfeli inwestycyjnych. Tak naprawdę, kilka w zupełności wystarczy, ponieważ w środku każdego ETF znajduje się nawet kilka tysięcy akcji oraz obligacji.

Zwróć uwagę, że obie platformy wybrały „tradycyjne” ETF-y z replikacją fizyczną, które odzwierciedlają zachowanie indeksów akcji i obligacji. W obydwu firmach nie ma takich klas aktywów jak złoto, surowce czy nieruchomości (REIT-y). Nie ma wyrafinowanych ETF-ów smartbeta, odwróconych czy lewarowanych. Jeżeli czytasz moje maile czy wpisy, to wiesz, że nazywam je w skrócie „wynalazkami”, ponieważ uważam, że nie są to produkty dla normalnych ludzi, ale dla spekulantów.

Piszę o tym, gdyż powinno Ci to dać do myślenia, dlaczego nowoczesne platformy inwestycyjne wybierają dla inwestorów tylko tradycyjne, klasyczne ETF-y. Roboty to powiew nowoczesności, ale strategie inwestycyjne oraz ETF-y są tam zwykłe jak kajzerka w piekarni. I o to paradoksalnie chodzi.

Ile ETF-ów w portfelu inwestycyjnym?

ETFmatic buduje portfel inwestycyjny z ośmiu ETF-ów. Sześciu akcyjnych i dwóch obligacyjnych (Zdjęcie 1). Natomiast portfele Finax mają do dyspozycji dziesięć funduszy. Sześć akcyjnych oraz cztery obligacyjne (Zdjęcie 2). Listy produktów znajdują się poniżej.

Jak widać na załączonych zdjęciach, obie firmy wykorzystują ETF-y renomowanych emitentów, oparte o najpopularniejsze indeksy. Pamiętaj, że lista nie jest stała i może zmienić się w każdej chwili. W końcu za coś płacimy robotowi. Może podmienić ETF, gdy tylko uzna to za słuszne, np. gdy na rynku pojawi się bardzo podobny, ale tańszy. ETFmatic całkiem niedawno wykonał taki ruch i podmienił ETF na tańszy obniżając koszty inwestora. Kiedy jeszcze może być wymiana? W sytuacji, gdy pogorszy się jedyne i najważniejsze zadanie ETF-a, czyli dokładność replikowania wybranego indeksu.

ETF w ETFmatic
Zdjęcie 1. Lista ETF-ów w ETFmatic. Źródło: etfmatic.com/whitepaper 15.05.2020 r.

Na uwagę, zasługuje również fakt, że ETFmatic korzysta z takich ETF-ów, które wypłacają dywidendy na Twój rachunek. Następnie je reinwestuje. Finax natomiast inwestuje w ETF-y, które same reinwestują dywidendy i nie wypłacają ich na Twój rachunek. Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że to żadna różnica. Ma to jednak znaczenie przy rozliczaniu podatków. Wnikając dalej, warto zauważyć, że skoro w przypadku ETFmatic dywidenda trafia na Twoje konto, to środki te, zanim zostaną ponownie zainwestowane, przez kilka dni nie pracują, Przy długim horyzoncie czasowym i wysokich kwotach, na pewno przełoży się to na wyniki, więc Finax wypada tu lepiej. Do rozliczenia podatków wrócimy w kolejnej części artykułu.

ETF-y w Finax
Zdjęcie 2 Lista ETF-ów w Finax. Źródło: Finax 27.05.2020 r.

Waluta notowania ETF-ów.

Jak wiemy, Finax jest słowackim robo-doradcą. Tam walutą jest Euro i wszystkie ETF-y wyceniane są właśnie w tej walucie. Natomiast brytyjska platforma ETFmatic ma portfele wyceniane w EUR oraz notowane w innych walutach zestawy ETF-ów dla kont w USD i GBP.

Jeżeli już poruszyliśmy temat walut, to czuję się zobowiązany, aby ustrzec Cię przed jedną bardzo ważną kwestią. Chodzi o zrozumienie ryzyka walutowego. Nie wpadnij w pułapkę, że kiedy ETF wyceniany jest w EUR to ponosisz ryzyko walutowe pomiędzy PLN, a EUR. Nie zawsze tak jest. Dlaczego? Ponieważ ryzyko walutowe występuje pomiędzy walutą, w której inwestuje fundusz, a walutą, w której zarabiasz. Przykładowo ETF inwestujący w akcje amerykańskie inwestuje w USD, a może być notowany w EUR. To bardzo ważne. Jeżeli czujesz potrzebę zgłębienia tematu ETF-ów i funduszy indeksowych to zachęcam Cię do rzucenia okiem na mój kurs Index Revolution Formula. Tam wyjaśniam wszystkie detale, które mają wpływ na finalny wynik Twojej inwestycji. Wróćmy do porównania platform.

Filozofia inwestycyjna

Obie firmy mają klasyczne podejście do inwestowania. Na początku poprzez wybór składu portfela, decydujesz jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować. Określasz jaki procent portfela ma być inwestowany w akcje, a jaki w obligacje. Im więcej środków ulokujesz w akcjach, tym większa oczekiwana stopa zwrotu, ale też większa zmienność.

Zauważ, że obie firmy, mimo iż są tak bardzo nowoczesne, nie oferują aktywnych strategii. Aktywnych, czyli takich, które polegają na alokowaniu całego kapitału w akcje i próbie uciekania z nich w trakcie spadków. Nie przechodzą również z obligacji do akcji po zakończeniu spadków. Być może podejście robotów da Ci trochę do myślenia, jeżeli do tej pory miałeś przekonanie, że to właśnie aktywna strategia jest najlepsza.

Co się dzieje po dokonaniu alokacji w akcje oraz obligacje? ETFmatic dzieli Twoje środki na osiem ETF-ów, według procentowej alokacji. Jak już wspomniałem wcześniej, dokonuje podziału na sześć ETF-ów akcyjnych i dwa obligacyjne. No chyba, że zdecydujesz się na 100% akcji lub obligacji. Wtedy możesz mieć portfel zbudowany z sześciu lub nawet tylko dwóch ETF-ów.

W dowolnej chwili możesz także bezpłatnie zmieniać alokację. Możesz tego dokonać nawet na poziomie poszczególnych ETF-ów, czyli jak chcesz to 100% środków możesz mieć np. w Japonii czy tylko w USA (Zdjęcie 3).

ETF matic alokacja na poziomie ETF-ów
Zdjęcie 3. Zmiana alokacji w poszczególne ETF-y w ETFmatic. Źródło: etfmatic.com 15.05.2020 r.

Natomiast Finax, jak już wiesz, ma do dyspozycji 10 ETF-ów, ale także gotówkę jako klasę aktywów. W zależności od określonej alokacji będziesz miał w portfelu od czterech do dziesięciu ETF-ów i 1,5% gotówki. W przypadku 100% alokacji w obligacje, w skład Twojego portfela wejdą cztery ETF-y. Alokacja w poszczególne ETF-y w ramach portfela jest stała i nie można jej zmienić. Wróćmy do gotówki. Skoro 1,5% jest w gotówce to można założyć, że te środki nie pracują, bo nie są zainwestowane. Będzie to miało pewien wpływ na długoterminową inwestycję.

Które portfele inwestycyjne są lepsze?

Nie przejmowałbym się tym tak bardzo. Jeżeli miałbym porównać jabłko do jabłka, czyli portfel 70/30 Finax z portfelem 70/30 ETFmatic, to jestem przekonany, że w odpowiednio długim horyzoncie czasowym, np. 10 lat, bez uwzględnienia opłat dla robota, wyniki będą zbliżone. W końcu oba, to szeroko, globalnie zdywersyfikowane portfele akcji i obligacji. Nawet indeksy globalne dwóch różnych dostawców, różniące się składem indeksu, są mocno ze sobą skorelowane i mają bardzo podobne stopy zwrotu. Zapewne gdybyśmy cofnęli się w czasie, by sprawdzić, jak zachowywała się strategia w przeszłości, to w pewnych latach, np. 2009-2019 lepiej wypadłby Finax, a w latach 2010-2020 ETFmatic. W przyszłości może być podobnie. A skoro nie masz wpływu na przyszły wynik inwestycji, skup się na tym na co masz wpływ, a mianowicie na innych parametrach takich jak wybór odpowiedniej platformy czy na minimalizowaniu opłat.

Jak ktoś ma zacięcie to może policzyć wyniki portfeli obydwu firma na danych historycznych z uwzględnieniem wszystkich opłat, sposobu wypłaty dywidend, gotówki, która nie pracuje oraz metodyki rebalancingu. Finax co prawda pokazuje wyniki historyczne swoich portfeli co jest na plus. Natomiast porównuje swoje wyniki do tradycyjnych aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Takie działanie to dla mnie porównywanie gruszki do jabłka. Dopiero porównanie portfeli ETF od różnych robodoradców miałoby wartość.

Opcja zmniejszania ryzyka w czasie

Wyobraź sobie, że masz 70% portfela w akacjach i 30% w obligacjach. Nie masz już 30 czy 40 lat, ale 64. Za rok planujesz przejść na emeryturę i wypłacić większą cześć kapitału. Przyszedł krach i „uciekło” Ci z konta 50% środków. Kiepska wizja prawda? Świadomy inwestor do takiej sytuacji nie dopuści. Każdy ma instynkt samozachowawczy i też z wiekiem poziom akceptowalnego ryzyka spada. Niemniej jednak można się dość łatwo zabezpieczyć, zmniejszając stopniowo zaangażowanie w akcje, a zwiększając zaangażowanie w obligacje. Możesz w ten sposób odwrócić skład portfela i sprawić, że przed emeryturą 30% będą stanowiły akcje a 70% obligacje.

ETFmatic umożliwi Ci to na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest automatyczny. Wystarczy tylko włączyć opcję „risk gliding”. Możesz to zrobić już na samym początku, podczas tworzenia portfela albo w dowolnym momencie w przyszłości, np. za kilkanaście lat. Jak chcesz. Druga opcja to ręczna zmiana strategii. Samodzielnie edytujesz portfel i zmienisz procentową alokację w akcje oraz w obligacje. Czas tu nie gra roli. Możesz to robić przez ostatnie pięć lat inwestycji. Dużym plusem ETFmatic jest fakt, że takie zmiany nic nie kosztują.

Finax natomiast nie oferuje wyżej wspomnianej pierwszej opcji. Zatem jakiekolwiek zmiany alokacji musisz wykonywać samodzielnie. Ale uważaj. Tylko raz w roku zrobisz to bezpłatnie. Kolejna zmiana to koszt 200 Euro. Zanim jednak przekreślisz całkowicie słowacką platformę, zastanów się czy w ogóle będziesz korzystał z „risk gliding” czy ręcznej zmiany alokacji. Jeżeli wybierzesz Finax, to uważam, że zmiana strategii raz w roku jest jak najbardziej wystarczająca. W zupełności zgadzam się z założeniem, że im mniej inwestor majstruje przy strategii tym lepiej. Jak dla mnie jest to słuszne podejście.

Równoważenie portfela, czyli tzw. Rebalancing

Jeżeli przykładowo założyłeś, że chcesz by Twój portfel inwestycyjny przez cały czas składał się w 50% z akcji i w 50% z obligacji, to muszę Cię trochę rozczarować. Miej świadomość, że po pewnym czasie ten podział się „rozjeżdża”. Kiedy akcje będą rosły, to po kilku miesiącach możesz mieć 60% akcji i 40% obligacji. Jak temu zaradzić? Tu z pomocą przychodzi równoważenie portfela, czyli rebalancing. Sprzedajesz akcje z zyskiem kupując obligacje, aby portfel powrócił do stanu początkowego, czyli żeby znów było 50%/50%. W drugą stronę, podczas spadków, robi się analogicznie. Sprzedaje się obligacje, aby kupić akcje, kiedy są tanie.

Jak to się ma do porównywanych przeze mnie robo-doradców? Obaj wykonują rebalancing za Ciebie z automatu, co oczywiście jest bardzo wygodne. Co więcej, robią to zupełnie bezpłatnie. Mają tylko nieco odmienne podejście co do częstotliwości tego zabiegu. W każdym razie zarówno ETFmatic jak i Finax twierdzą, że robią to w inteligentny, najlepszy dla inwestora sposób. Kiedy wykonujesz rebalancing przez rachunek maklerski, musisz sam wszystko policzyć i dokonać transakcji, a dodatkowo poniesiesz koszty transakcyjne. W moim kursie Index Revolution Formula dostarczam narzędzia wspomagające inwestora. Między innymi Rebalancing Tool, które umożliwia łatwe dokonywanie obliczeń na Twoim portfelu.

Minimalna kwota wpłaty

Pierwsza wpłata w ETFmatic to 1000 USD/EUR/GBP, natomiast w Finax to tylko 100 zł.

Kolejne wpływy w ETFmatic mogą wynosić zaledwie 1 EUR/GBP/USD, podczas gdy w Finax to wciąż 100 PLN. W obydwu firmach możesz w każdym momencie wypłacić swoje środki, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Co do wpłat to do ETFmatic wpłacasz EUR, USD lub GBP, w zależności do posiadanego rachunku, natomiast do Finax możesz wpłacać EUR lub PLN, CZK, HUF, HRK a oni dokonają przewalutowania na EUR.

A czy pieniądze mogą mi zniknąć z konta?

Obydwie firmy są nadzorowane i działają pod państwowym organem nadzoru finansowego. ETFmatic pod brytyjskim, a Finax słowackim. A co jak firma zbankrutuje? Wtedy uruchamia się system ochrony depozytów.  Finax należy do słowackiego systemu, w którym majątek jest chroniony do równowartości 50 000 EUR. Natomiast pod brytyjskim systemem gwarancja obejmuje kwotę do 85 000 GBP.

Z punktu widzenia inwestora delikatnie stresujący może być przedział czasowy zaraz po wpłacie środków na platformę, a zanim zostaną one zainwestowane, a także po ich sprzedaży. Czyli wtedy, kiedy firma dysponuje Twoją gotówką. W tym czasie środki są na specjalnie przeznaczonym do tego celu rachunku. Gdyby firma zbankrutowała to właśnie wtedy uruchomi się system ochrony. Nie dotyczy on sytuacji, kiedy środki zainwestowane są w ETF-y, ponieważ nie należą do majątku firmy.

Do you speak English?

If yes – no problem, if no -… to inwestowanie z ETFmatic może być kłopotliwe. Jeżeli nie czujesz się dość pewnie ze swoim angielskim, to kontakt z infolinią może być dla Ciebie całkiem stresujący. Jak już wcześniej wspomniałem, podczas zakładania konta należy wypełnić ankietę, w celu oceny Twojego doświadczenia i akceptowalnego poziomu ryzyka. Zastanów się więc, czy znasz język angielski na tyle dobrze, aby udzielić logicznych odpowiedzi na tych kilka pytań i później obsługiwać platformę. Oczywiście nie mam zamiaru Cię zniechęcić czy wystraszyć, bo w końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować. W przypadku Finax platforma oraz obsługa klienta jest po Polsku.

Obie firmy publikują materiały edukacyjne na swojej stronie. Mam nieodparte wrażenie, że teksty na stronie Finax są tłumaczone ze słowackiego na język polski przez osobę, która nie jest Polakiem. Niemniej jednak fajnie się to czyta.

Jak szybko Twoje pieniądze będą w akcji?

Jeżeli kupisz ETF przez rachunek maklerski, to będziesz w grze od razu. Z robotami sytuacja wygląda nieco inaczej. ETFmatic dokonuje transakcji dwa razy w tygodniu, natomiast Finax raz na tydzień. Czas transakcji może mieć dla niektórych osób znaczenie. Szczególnie w przypadku wypłaty środków.

Rozliczanie podatków

To ta mniej przyjemna część inwestowania. Nie wiem, czy istnieje na tym świecie ktoś, kto lubi się tym zajmować. Niestety podatki w przypadku ETF-ów trzeba rozliczać samodzielnie. Zwróć uwagę na dwie różnice. Pierwsza: ETFmatic korzysta z ETF-ów, które wypłacają dywidendy i następnie reinwestuje środki. Przez to generuje się więcej transakcji, które należy rozliczyć. Finax korzysta z jednostek akumulacyjnych więc wszystkie zyski są reinwestowane wewnątrz funduszu.

Od ETFmatic dostaniesz zestawienie transakcji i sam musisz rozliczyć pit. Natomiast Finax przygotuje dla Ciebie PIT-8C, zupełnie tak jak robi to polski dom maklerski. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozliczyć podatki.

Na koniec wątku podatkowego zwróć uwagę, że ETFmatic dla kont w GBP ma możliwość włączenia uprzywilejowanego rachunku z korzyściami podatkowymi. Jeżeli płacisz podatki w UK, możesz otworzyć sobie rachunek ISA i nie będziesz płacił podatku od zysków kapitałowych. Wygląda to na odpowiednik naszego IKE, więc zainteresuj się, jeżeli Cię to dotyczy. W Finax na dzień dzisiejszy nie widziałem podobnych usług. Kto wie, może niedługo się pojawią.

Werdykt

To który robo-doradca jest lepszy? ETFmatic czy Finax? Można czytać opinie i artykuły, a dalej nie wiadomo jaką decyzję podjąć. Zgadłem? Wszystko tak naprawdę zależy od wagi poszczególnych kryteriów. Być może w Twoim przypadku to opłaty, ETF-y w portfelu inwestycyjnym, łatwość w rozliczaniu podatków, a u kogoś innego język platformy będzie miał duże znaczenie. Obie platformy są warte zainteresowania, bo nieustannie się rozwijają i ulepszają, ale ostateczną decyzję pozostawiam Tobie. A może już wiesz co wybierasz?

Finax na preferencyjnych warunkach

Jeżeli przypadł do gustu Ci Finax, wolisz platformę w języku polskim oraz chcesz łatwo rozliczyć podatki to możesz zarejestrować się z mojego polecenia na preferencyjnych warunkach. Co zyskujesz? Standardowa oplata przy wpłacie do 1000 EUR wynosi 1%, a dla Ciebie opłata zostanie zmniejszona do 0%. Kliknij w link poniżej i zobacz szczegóły. Propozycja jest ważna do 15.12.2020 r.

Otwórz konto w Finax na promocyjnych warunkach >>

Komentarze

 • Eustachy
  5 czerwca 2020

  Dziękuję za artykuł. Nareszcie ktoś zrobił sensowne porównanie.

  • Admin bar avatar
   Przemek Wojewoda
   5 czerwca 2020

   Cieszę się, że Ci się podoba.

 • Szymon
  7 czerwca 2020

  dzieki

 • Piotr
  19 czerwca 2020

  Czy moze ktos podrzucic specjalny link do Finaxu likwidujacy prowizje za drobne wplaty?

  • Michał
   12 lipca 2020

   Fajny artykuł. Korzystam z Finax i widzę trochę minusów niestety. Ale wpłacam na twm moment małe środki. Bardziej w celu testowym.
   A co do ETFmatic to widzę jeszcze jedne duży minus o którym nie widzę informacji w artykule. Szczególnie przy mniejszych wpłatach. Koszt przelewow walutowych.

   • Admin bar avatar
    Przemek Wojewoda
    13 lipca 2020

    Dzięki. Faktycznie mogłem wspomnieć o koszcie przelewu walutowego. Z drugiej strony u mnie w mbanku przelew walutowy w ramach UE jest bezpłatny.

    • butch
     8 października 2020

     a ten przelew z mBank’u był w USD?

 • Sebix
  21 sierpnia 2020

  Cześć. Założyłem konto etf matic w USD (mam ich trochę bo kupiłem przed spadkami). Miała to być dodatkowa dywersyfikacja walutowa moich inwestycji. Nie miałem wcześniej do czynienia z przelewami zagranicznymi. Alior Kantor ma przelewy darmowe, a etfmatic nie pobiera opłat za przelewy przychodzące. Wyglądało to ok. Niestety opłatę 10 USD pobrał bank pośredniczący. Zasilanie konta etfmatic kartą debetową obecnie nie jest dostępne. Czy możecie doradzić jakiś bez/niskokosztowy sposób zasilania mojego konta etfmatic w USD (wysyłam z konta USD w Polsce na konto USD w UK) ? Czy też najlepszym rozwiązaniem będzie zamknięcie/pozostawienie tego rachunku w aktualnym stanie i otwarcie np. w euro? Nie ukrywam, że wolałbym pozostać przy USD. Z góry dziękuję za rady.

  • Admin bar avatar
   Przemek Wojewoda
   25 sierpnia 2020

   Hej! Może założenie konta w Revolut pomoże. Firma prowadzi rachunki w UK. Przelewasz tam PLN (bez opłat). Następnie dokonujesz przewalutowania na USD w ramach Revoluta. Transfer USD wewnątrz UK powinien być bezpłatny. Co do rachunku ETFmatic w EUR to nie ma opłat banku pośredniczącego.

 • butch
  8 października 2020

  Revolut pobiera $3.93 prowizji za przelew SWIFT w dolarach

 • Piotr
  14 października 2020

  Przemek, tak jak Ci teraz napisałem pod artykułem Michała – bardzo fajny jest ten Twój wpis. Dobre porównanie.
  Etfmatic mnie nie interesuje, ale badam i analizuję intensywnie inpzu i finax. Aktualnie bardziej mi się podoba i bardziej mnie przekonuje inpzu. A jeszcze w tym roku mają wprowadzić ike, ikze. Zobaczymy.

  Z chęcią przeczytam Twoje pozostałe wpisy o ETF’ach.

  Aha i jeszcze dodatkowo napiszę – bo to mój pierwszy wpis u Ciebie – widzę, że jesteś oficerem Wojska Polskiego. Super – mam wielki szacunek dla żołnierzy, oficerów WP.

  Pozdrawiam, Piotr

  • Admin bar avatar
   Przemek Wojewoda
   15 października 2020

   Dzięki 🙂 Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *