Czy jest ETF na….? Czy w wybranym domu maklerskim znajdę ETF…? Mam wrażenie, że są to najczęściej zadawane pytania w grupie kilku tysięcy pasywnych inwestorów, którą prowadzę na Facebooku. Inwestorzy szukają podstawowych ETF-ów reprezentujących poszczególne klasy aktywów jak akcje, obligacje, nieruchomości, surowce, złoto czy kryptowaluty ale też produktów tematycznych i takich, które pozwalają zainwestować w niszowe aktywa.
Dlatego w tym artykule przedstawię siedem praktycznych przykładów, dzięki którym postaram się ułatwić Tobie zadanie. Po przeczytaniu, dowiesz się jak znaleźć praktycznie każdy ETF oraz czy można w niego zainwestować przez Twój rachunek maklerski.
1. Czy istnieje ETF na wodór?
Ten sposób pomoże Ci znaleźć różne ETF-y. Inwestorzy ostatnio szukają produktów, które dają możliwość inwestycji w wodór, uran czy zieloną energię. Dlatego weźmy na tapetę wodór. Jak w takim razie sprawdzić czy w ogóle istnieje produkt indeksowy na spółki powiązane z wybranym tematem? Sprawdzisz to w dwóch krokach.
Krok pierwszy to przetłumaczenie wybranego słowa na język angielski. Sposobów jest wiele, ale możesz wykorzystać tłumacza od Google. Po chwili będziesz wiedział, że wodór w języku angielskim to hydrogen.
Krok drugi, to wpisanie wybranego słowa z dopiskiem ETF w wyszukiwarce Google i masz odpowiedź. Od razu pojawia się lista funduszy w porównywarce ETF-ów (justetf.com) oraz strony dwóch emitentów funduszy VanEck oraz Direxion.
Warto jeszcze wykonać krok trzeci, a mianowicie sprawdzić czy ETF, który się pojawił jest notowany w Europie czy w innym miejscu na świecie. Dlaczego? Chodzi o dostępność funduszu. Produkty notowane poza Europą są trudniej osiągalne dla inwestorów, a wynika to z regulacji europejskich. Temat szerzej opisałem tutaj.
ETF notowany w Europie w nazwie będzie miał dopisek UCITS, który sugeruje, że jest zgodny z dyrektywą europejską odnośnie produktów zbiorowego inwestowania do których należą fundusze inwestycyjne. Jeżeli go nie ma to ETF notowany jest poza europejskimi parkietami. Wyjątkiem są polskie ETF-y od BetaETF, gdyż z punktu widzenia prawnego są to fundusze inwestycyjne zamknięte notowane na giełdzie, a nie fundusze otwarte do których należą ETF-y. Wynika to z konieczności dostosowania się do naszego lokalnego prawa.
Wróćmy do powyższego przykładu. Doświadczony inwestor będzie wiedział, że jeżeli ETF znajduje się na stronie justetf.com to jest notowany w Europie. Powodem jest to, że wspomniany portal jest bazą funduszy, które występują na europejskich parkietach. Jednak nie zawsze może być to oczywiste. Dlatego już w ramach drugiego kroku lub jako krok trzeci możesz rozszerzyć wyszukiwanie i wyszukać wspomniane słowo z dopiskiem UCITS ETF np. hydrogen ucits etf czy uranium ucits etf przy poszukiwaniu funduszu na uran.
W przypadku ETF-u na uran na dziś okaże się, że nie ma produktu notowanego w Europie, a jedynie poza europejskimi parkietami. Możesz się jeszcze zastanawiać, dlaczego wyszukiwanie w ten sposób ma działać. Powodem jest to, że nazwa ETF zwykle odzwierciedla nazwę śledzonego aktywa bądź indeksu, co według mnie ułatwia inwestorom dotarcie do funduszu.
2. Jak znaleźć ETF w ofercie domu maklerskiego
Przy szukaniu ETF-ów w konkretnym domu maklerskim inwestor zwykle spotka się z trzyma sytuacjami. Zwykle jest to lista funduszy ETF w formacie pdf, czasem dedykowana wyszukiwarka lub nie ma żadnej listy funduszy, gdyż broker daje dostęp do praktyczne każdego istniejącego ETF-a.
Lista ETF-ów u brokera
Pierwsza sytuacja to lista ETF-ów w formacie pdf, którą udostępnia dom maklerski. W taki sposób działa dom maklerski mBanku czy Santander.
MBank udostępnia dwie listy. Pierwsza to wykaz instrumentów który zawiera listę zagranicznych ETF-ów. Druga to lista z klasyfikacją sektorową ETF, która umożliwia przejrzenie produktów skatalogowanych według kategorii. Ułatwia porównanie ETF-ów replikujących te same indeksy oraz takich, które umożliwiają inwestycje w te same sektory lub obszary geograficzne. Warto wspomnieć, że na liście z podziałem sektorowym nie znajdzie się funduszy notowanych na warszawskim parkiecie.
W przypadku wcześniej wspomnianego domu maklerskiego Santander można znaleźć listę ETF z podziałem na klasy aktywów.
Lista instrumentów zagranicznych mBanku oraz podział sektorowy>>
Lista ETF-ów bez prowizji
Dom maklerski XTB to broker, który umożliwia inwestowanie bez prowizji, udostępnia dwie listy instrumentów finansowych.
Pierwsza to lista produktów które podsiadają dokument KID – Kluczowe informacje dla inwestora. Do takich instrumentów należą ETF-y, więc tutaj znajdziesz listę blisko trzystu dostępnych pozycji. Druga to lista wszystkich instrumentów w ofercie łącznie z ETFami. Wystarczy wejść w sekcje ETFy i można rozwinąć pełną listę funduszy. Na uwagę zasługuje fakt, że broker we wspomnianej części umieścił kolumnę z minimalną kwotą wymaganą na transakcję kupna ETF. Jest to kwota w wysokości stu dolarów lub euro.
Lista produktów z dokumentem kluczowe informacje w XTB>>
Lista instrumentów finansowych w ofercie XTB>>
CFD na ETF-y
Zwróć uwagę, że w powyższej liście od XTB znajdują się również CFD na ETF-y, a to nie są ETF-y tylko produkty pochodne umożliwiające inwestycję z dźwignią. CFD to produkty, które dają inwestorom możliwość agresywnej spekulacji na kursie wybranego funduszu.
Jeżeli szukasz ETF bez prowizji to u brokera DEGIRO również znajdziesz listę bezprowizyjnych funduszy w formacie pdf.
Lista bezprowizyjnych ETF DEGIRO>>
Jakie informacje znajdują się na listach dostarczonych przez brokerów
Zakres informacji jest różny. Oprócz nazwy znajdują się informacje o numerze ISIN, który pozwala zidentyfikować konkretną kategorię jednostki ETF. Dodatkowo znajdziesz dane o tickerze, aby łatwo znaleźć fundusz w systemie transakcyjnym. Pozostałe informacje to opłaty, metoda replikacji, sposób postępowania z dywidendami oraz giełda, na której fundusz jest notowany. Warto też wiedzieć, że lista mBanku ma podlinkowane przekierowanie do dokumentu Kluczowe informacje dla inwestora (KID), co znacznie przyspiesza sprawdzenie funduszu.
Dedykowana wyszukiwarka ETF
W drugim przypadku domy maklerskie udostępniają specjalną wyszukiwarkę dostępnych instrumentów finansowych. Według mnie dobry przykład daje dom maklerski Bossa (BOŚ) oraz Wealthseed, który ma ponad 450 ETF-ów w ofercie. Na określonych warunkach umożliwia zakup funduszy bez prowizji. Obie wyszukiwarki ETF-ów pozwalają na wyszukanie funduszu po fragmencie nazwy lub numerze ISIN. W Bossa można też wybrać trzy kategorie klas aktywów jak akcje, surowce i obligacje.
Wyszukiwarka zagranicznych ETF Bossa >>
Wyszukiwarka ETF-ów w Wealthseed >>
Czy wyszukiwarka jest lepsza od listy. Moim zdaniem wyszukiwarka jest bardziej czytelna. Po liście w formacie pdf można dobrze poruszać się wykorzystując funkcję wyszukiwania w przeglądarce lub programie do edycji plików pdf. Magiczny skrót CTR+F załatwia sprawę.
Czytaj: Wealthseed – inwestowanie w ETF-y bez prowizji >>
Kilka tysięcy ETF w ofercie
Zagraniczni brokerzy mogą posiadać w ofercie ponad trzysta tysięcy instrumentów finansowych z pięćdziesięciu rynków. Wśród wspomnianych instrumentów będzie kilka tysięcy ETF-ów notowanych na całym świecie. W takim przypadku broker nie musi udostępniać listy, a fundusze można wyszukać z poziomu systemu transakcyjnego. Taka opcja oczywiście występuje u każdego brokera, gdyż jest niezbędna, żeby przeprowadzić transakcję. Jednak listy czy wyszukiwarki pomocne są przed założeniem rachunku u polskiego brokera u którego oferta funduszy ETF jest ograniczona.
Jeżeli szukasz brokera, za pośrednictwem którego zainwestujesz w praktycznie każdy ETF zapoznaj się z poniższymi materiałami. W artykule na blogu oraz filmie porównuję dwóch brokerów z szeroką ofertą ETF oraz innych instrumentów finansowych.
3. Jak znaleźć ETF na metale szlachetne?
Na tym przykładzie chciałbym Ci przedstawić, jak możesz wybrać ETF na metale szlachetne takie jak złoto, srebro, pallad czy platyna. W tym celu możesz posłużyć się screenerem ETF czyli wyszukiwarką funduszy. Tak jak wspomniałem wcześniej, bazą funduszy notowanych w Europie, a więc dostępnych dla każdego jest justetf.com. Jednym ze sposobów odnalezienia wszystkich produktów replikujących cenę metali szlachetnych jest przejście do zakładki
ETF Screener > ETF lists by category > Precious Metals ETFs
Pojawi się lista, którą możesz posortować wg opłat, waluty funduszu, stopy zwrotu, wielkości aktywów pod zarządzaniem (Ilustracja 5).
Po przejrzeniu listy funduszy okaże się, że na liście nie ma ETF-ów, a produkty ETC czyli exchange-traded commodity. Zgodnie z prawem unijnym fundusz musi zapewniać odpowiedni poziom dywersyfikacji, a takie produkty mają aktywa skoncentrowane. Na świecie istnieją fundusze ETF na cenę złota, które nie podlegają unijnemu prawu (np.: Szwajcaria, USA), natomiast w Unii Europejskiej funkcjonują produkty ETC, którym bliżej do obligacji niż do funduszu. Takie rozwiązania zwykle zabezpieczone są w formie fizycznej (Physically backed). Innymi słowy aktywa funduszu są prawie w stu procentach zabezpieczone fizycznym metalem.
Można spotkać także fundusze, które odzwierciedlają cenę metali szlachetnych z replikacją syntetyczną, ale są to głównie produkty z dźwignią i służą do krótkoterminowej spekulacji.
ETC na fizyczne złoto i ETF na spółki wydobywcze
Niestety na liście nie pojawiły się wszystkie produkty, które umożliwiają inwestycję w złoto. Istnieją jeszcze ETF-y na spółki, które wydobywają i przetwarzają złoto. Wycena takich spółek oraz ETF-u jest mocno zależna od ceny złota. Wspomniane ETF-y wyszukasz w:
ETF screener>Equity>Theme>Gold mining
Lista na dziś zawiera tylko pięć pozycji, więc na poniższej ilustracji (Ilustracja 6) znajduje się kompletna lista ETF-ów na spółki wydobywające złoto.
Przy okazji, popatrz na roczne stopy zwrotu z ilustracji 5 oraz 6. Wyniki mocno się rozjeżdżają, gdyż inwestycja przez spółki daje pośrednią ekspozycję na rynek złota. Historia pokazuje, że w przypadku, kiedy ceny złota rosną wyceny producentów złota rosną znacznie szybciej. Podczas spadków jest oczywiście odwrotnie.
4. Jak znaleźć tematyczne ETF-y
ETF-y tematyczne pozwalają inwestorom inwestować w spółki powiązane z wybranym tematem. Mogą to być gaming, biotechnologia, baterie, auta elektryczne, blockchain czy robotyka. Wspomniane ETF-y odnajdziesz dokładnie tym samy sposobem, które wspomniałem w przypadku producentów złota.
Tematy inwestycyjne w emaklerze
Jeżeli posiadasz rachunek maklerski w mBanku w postaci eMaklera to masz dostęp do tzw. Tematów inwestycyjnych. To w mojej ocenie usługa dla początkujących inwestorów, która umożliwia zainwestowanie w popularne tematy inwestycyjne. Twoją rolą jest wybór tematu, a system ma już dla Ciebie wybrany ETF, który replikuje indeks spółek zajmujących się wspominanym tematem. Oprócz tematów, system umożliwia inwestycje w akcje na poszczególnych rynkach tj. Chiny, USA czy Indie.
Jeżeli szukasz na justetf.com ETF-ów na czystą energię to w Europie notowanych jest dziesięć funduszy, które powinieneś sprawdzić i porównać. Natomiast w mBanku wybierając powyższy temat inwestycyjny od razu masz zaproponowany konkretny ETF. Na dziś na naszym przykładzie jest to iShares Global Clean Energy UCITS ETF. Zakładając, że mBank kieruje się dobrem inwestorów to w tej usłudze wybrał dla Ciebie najlepszy ETF w danej kategorii. Jeżeli będziesz posługiwał się wspominanym narzędziem to weź pod uwagę, że pojawią się tam głównie modne tematy inwestycyjne. Oznacza to, że wyceny spółek są zwykle drogie i może być za późno na inwestycje.
Na koniec przypomnę, że mBank daje inwestorom możliwość inwestowania przez dwa rachunki maklerskie. Jeden to wspomniany eMakler powiązany z kontem osobistym. Drugi to bardziej profesjonalny rachunek maklerski w Biurze Maklerskim mBanku. Tematy występują w pierwszej usłudze. Jeżeli zastanawiasz się który rachunek wybrać to przeczytaj artykuł.
5. Jak znaleźć ETF na Bitcon, Litecoin oraz Ethereum
Kryptowaluty to dość gorący temat i inwestorzy także poszukują ekspozycji na krypotwaluty przez produkty indeksowe. Dlaczego? Chodzi głównie o bezpieczeństwo i wygodę. Powszechnie znane są problemy ze znikaniem kryptowalut z giełd, a inwestycja w waluty cyfrowe przez rachunek maklerski daje inwestorowi wygodę i szeroki dostęp do informacji odnośnie wybranego produktu inwestycyjnego. Co więcej można unikać podatku od zysków przez inwestycję poprzez rachunek maklerski IKE czy IKZE.
Czytaj: Gdzie otworzyć maklerskie IKE oraz IKZE >>
Kryptowaluty to kolejny ciekawy przypadek w świecie produktów indeksowych, gdyż Inwestycje umożliwia ETN (exchange-traded note). To produkt indeksowy, którego charakterystyka jest zbliżona do obligacji. W przypadku produktów śledzących ceny walut cyfrowych aktywa funduszu zabezpieczone są zwykle w stu procentach kryptowalutami.
Niektóre produkty funkcjonują także jako ETP – exchange-traded product. W literaturze fachowej pod ETP kryje się cała gama produktów indeksowych jak ETF, ETC czy ETN. Dlatego dobrze wczytać się w dokumenty funduszu, aby sprawdzić jak działa i jak zabezpieczony jest dany produkt. W kontekście kryptowalut pojawia się skrót ETC jako exchange-traded currency.
Wykorzystując pierwszy sposób odnajdywania ETF-ów dotarłem do listy produktów na kryptowaluty również na portalu justetf.com
Lista produktów indeksowych na kryptowaluty>>
Warto wiedzieć, że są emitenci produktów indeksowych, którzy nie chcą konkurować z gigantami takimi jak iShares, Vanguard, Invesco czy X-trackers i szukają swojej niszy. Wspomniani emitenci specjalizują się w produktach na wybrane rynki. W przypadku kryptowalut firma HanETF tworzy produkty dedykowane walutom cyfrowym, dlatego też warto kontynuować poszukiwana na stronach emitentów.
Jeżeli szukasz biura maklerskiego z szeroką ofertą produktów crypo to rzuć okiem na Wealthseed.
6. Znam indeks. Który ETF?
Może zdarzyć się sytuacja, że inwestor wie, że chce inwestować w wybrany indeks, który reprezentuje konkretny rynek. Jeżeli chcesz zainwestować w rynki wschodzące to istnieją dwa popularne indeksy, które reprezentują wspomniany rynek akcji. Pierwszy to MSCI Emerging Markets, drugi to FTSE Emerging. Jeżeli znasz indeks, w który chcesz zainwestować możesz odszukać wszystkie ETF-y, które go śledzą. Służy do tego funkcja „Matching Indices” w Screenerze na justetf.com
7. Screenery ETF i narzędzia ETF
Sreenery ETF to porównywarki, które umożliwiają odszukanie konkretnych funduszy według założonych kryteriów. Portal justetf.com już znasz. Jeżeli chcesz przejrzeć ofertę ETF-ów, czy stworzyć własny ranking funduszy notowanych w Ameryce to możesz wykorzystać screenery etfdb.com oraz etf.com. Każdy z nich ma swoje unikalne filtry oraz dodatkowe narzędzia.
Przykładowo na etf.com najdziesz narzędzie, które pozwala sprawdzić w którym ETF-ie znajduje się wybrana spółka. Narzędzie nazywa się ETF Stock Finder. Jeżeli sprawdzisz Teslę to okaże się, że na dziś spółka znajduje się w posiadaniu 222 ETF-ów. Jeżeli będziesz korzystał z tego narzędzia to zwróć uwagę jaki procent aktywów funduszu stanowi wybrana spółka. Przykładowo, jeżeli spółka zajmuje 0,3% aktywów funduszu to zmiana jej wyceny nie wpłynie zbytnio na wynik ETF-a.
Istnieje sporo narzędzi do inwestowania w ETF-y (ETF Tools). Polecam wizyty na wspominanych stronach i ich sprawdzenie.
Podsumowanie
Właśnie poznałeś siedem sposobów, które umożliwią sprawne odszukanie ETF-u lub innego produktu indeksowego na wybrany rynek. Mam nadzieję, że w przyszłości pomogą Ci w zakupie funduszu. Zachęcam Cię do praktycznego wprowadzenia wiedzy w życie i do zapoznania się z wybranymi narzędziami. Co dalej? Kiedy znajdziesz wybrany ETF kolejnym krokiem jest dokładne sprawdzenie funduszu. Powodzenia 😊
Zastrzeżenie: Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat.
jestetf.com blad literowy
Poprawione. Dzięki 🙂